Prokuratura IPN zbada sprawę zniszczeń szczątków ofiar komunizmu

W ramach ostatnich prac na terenie Kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach udało się odnaleźć szczątki co najmniej kilkunastu osób. Na specjalnej konferencji prasowej wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, kierujący zespołem badaczy prof. Krzysztof Szwagrzyk, podsumował kolejny etap ekshumacji.

Podczas poszukiwań, prowadzonych od 19 września do 7 października, odnaleziono kilkadziesiąt fragmentów ludzkich szczątków. Wśród nich badacze natrafili na bardzo zniszczone szkielety, m.in. na czaszkę przestrzeloną strzałem w tył głowy z bliskiej odległości.

Odnalezienie nawet najmniejszych elementów jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych sit do przesiewania gleby – wyjaśniał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Tylko ta metoda gwarantuje nam, że każda kosteczka, która gdzieś tam się znajdowała, będzie przez nas odnaleziona, i tak się stało. Znaleźliśmy bardzo wiele, co najmniej kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Mówimy o fragmentach kości dłuższych i krótszych. Takich miejsc, gdzie znajdowaliśmy szczątki ludzkie było bardzo dużo – zaznaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.  

Szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski zapewnił, że prokuratura Instytutu zajmie się sprawą zniszczeń szczątków ofiar komunizmu odnalezionych w Kwaterze „Ł”.

Kiedy rozpoczęto prace na Łączce, zakładano, że te szczątki są w tym miejscu, ewentualnie mogą być poprzesuwane na skutek działań grabarzy. Dopiero w wyniku prac ekshumacyjnych ustalono, że w latach 80., (czy wcześniej) na tym terenie pracował ciężki sprzęt. Ponieważ są to informacje bardzo świeże, prokurator musi podjąć czynności procesowe, które pozwolą ustalić w miarę precyzyjnie, kiedy ten sprzęt ciężki wjechał na ten teren, jak również, ewentualnie, gdzie ziemia z tego terenu została wywieziona – stwierdził prok. Andrzej Pozorski.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku poznamy nazwiska kolejnych osób odnalezionych na warszawskich Powązkach. Do tej pory w toku prac badacze IPN odnaleźli i zabezpieczyli na tym terenie ponad 200 ludzkich szkieletów. Prace w Kwaterze „Ł” zakończą się w czerwcu przyszłego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj