Działacze ruchu „Wolność i Pokój” odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

25 działaczy ruchu „Wolność i Pokój” zostało w piątek odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości Polski. Odznaczenia przyznawane są przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej.

Odznaczenia wręczono w piątek we Wrocławiu w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie odbyła się sesja historyczna poświęcona historii ruchu „Wolność i Pokój”.

Wręczający odznaczenia wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że Krzyże Wolności i Solidarności przyznane działaczom tego ruchu to dowód, iż państwo polskie nie zapomniało o ludziach, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

„Gdy w latach 80. podejmowaliście swoją działalność, to nikt nie traktował tego w takich kategoriach, że za jakiś czas spotkają was za to zaszczyty. To wyróżnienie jest dowodem, że państwo polskie pamięta o ludziach, którzy walczyli z komunizmem. Należy wam się podziękowanie za wasz udział w marszu polskich pokoleń” – powiedział Szwagrzyk.

Krzyże Wolności i Solidarności wręczono 25 osobom zaangażowanym w opozycję antykomunistyczną i ruch „Wolność i Pokój” we Wrocławiu.

Ruch „Wolność i Pokój” to pacyfistyczne ugrupowanie społeczno-polityczne, które powstało w połowie lat 80. XX w. Impulsem do jego powstania była chęć obrony działacza NSZ Marka Adamkiewicza, który za odmowę złożenia przysięgi wojskowej został pod koniec 1984 r. skazany i osadzony w więzieniu.

Protesty w ruchu WiP miały charakter pokojowy. Działacze organizowali głodówki, manifestacje, na których palono książeczki wojskowe i domagano się m.in. zmian w prawie, pozwalających na odbywanie zastępczej służby wojskowej.

Jak poinformował dolnośląski oddział IPN, w poniedziałek we Wrocławiu Krzyże Wolności i Solidarności zostaną wręczone kolejnym 34 działaczom opozycji z lat 1956-89.

Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany jest postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament jednocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl