fot. PAP/EPA

9. szczyt Inicjatywy Trójmorza

W czwartek w Wilnie odbył się 9. szczyt Inicjatywy Trójmorza.  Gospodarzem przyszłorocznego, jubileuszowego wydarzenia będzie Polska.

Wilno było gospodarzem 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. Od tego czasu projekt rośnie w siłę, realizując szereg niezwykle ważnych inicjatyw.

– Nasza współpraca dobrze funkcjonuje. Jej efekty są widoczne w naszych krajach chociażby poprzez rozwój infrastruktury w naszych krajach – budowa Via Baltici, Vii Carpatii. Wzmacniając naszą współpracę i wzmacniając naszą infrastrukturę cywilną służącą łączności pomiędzy naszymi krajami, ale też energetycznej, drogowej czy kolejowej wzmacniamy nasze bezpieczeństwo. Dzisiaj każdy to widzi zwłaszcza do dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy potrzebujemy tak szybko przemieszczać transporty wojskowe, gdy potrzebujemy mieć możliwość interweniowania i szybkiego przesłania wsparcia do krajów z nami sąsiadujących na wschodniej flance NATO – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Inicjatywa Trójmorza rozwija się także pod względem liczby państw w niej uczestniczących oraz partnerów strategicznych. W czwartek do tego drugiego grona dołączyła Japonia.

– Bardzo ważne jest, aby na pokładzie Inicjatywy Trójmorza było jak najwięcej krajów, które podzielają te same wartości i zasady demokratyczne. Jeśli rozmawiamy o wartościach i krajach, które podzielają te wartości, myślę, że dystans między nimi jest nieistotny – wskazał gospodarz szczytu, prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

Inicjatywa Trójmorza to także partnerzy stowarzyszeni, czyli Mołdawia i Ukraina, która woła o wsparcie w obliczu brutalnej rosyjskiej agresji.

– Widzimy, że Putin nie chce ograniczać się tylko do naszego kraju, do naszej ziemi. Zagrożenia obejmują całą przestrzeń w Europie. Ukraina powinna otrzymać systemy obrony przeciwlotniczej, które będą nam pomagać chronić życie. Obrona przeciwlotnicza to pierwszy priorytet – apelował obecny na szczycie w Wilnie ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski.

Gospodarzem przyszłorocznego, jubileuszowego 10. szczytu Inicjatywy Trojmorza będzie Polska. To ukłon ze strony Węgier w kierunku prezydenta Andrzeja Dudy.

– Po dziesięciu latach współpracy na pewno będzie to pewne podsumowanie tego, co do tej pory udał nam się osiągnąć. Nie wątpię w to, że będziemy mieli o czym rozmawiać – podsumował prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj