Rzecznik „S” o prezydenturze Dudy: dobry czas dla spraw pracowniczych

To był dobry czas dla spraw pracowniczych – tak pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy ocenił rzecznik ”Solidarności” Marek Lewandowski. 6 sierpnia 2015 r. Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął pięcioletnią kadencję prezydenta RP.

W czasie 12 miesięcy Andrzej Duda podpisał ponad 200 ustaw. Skierował też do Sejmu pięć projektów – w tym zapowiadane w kampanii projekty dot. obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz projekt tzw. ustawy frankowej. Prezydent Duda zawetował cztery ustawy – wszystkie uchwalone przez Sejm poprzedniej kadencji – i skierował do Trybunału Konstytucyjnego dwie ustawy.

Marek Lewandowski pozytywnie ocenia pierwszy rok działalności Andrzeja Dudy jako prezydenta. To bardzo dobry rok i bardzo dobra współpraca – zaznacza.

­- Prezydent jest dostępny, nie jest taki „zamknięty”, uczestniczy w uroczystościach – państwowych, patriotycznych, ale także naszych związkowych, które dla nas związkowców są niezwykle ważne. To jest też dobry rok, jeżeli chodzi o sprawy pracownicze. Tutaj prezydent tak jak deklarował – i jak podpisaliśmy z nim umowę programową – wspiera swoją działalnością, swoją polityką nasze oczekiwania, nasze związkowe postulaty. To nie jest tylko kwestia wieku emerytalnego, ale także wielu innych rzeczy, które już są wprowadzane albo niedługo będą – mówi Marek Lewandowski.

Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja 2015 r. Duda zdobył 51,5 proc. głosów, jego rywal blisko 48,5 proc.

RIRM

drukuj