Z Krakowa wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Dziś rozpoczął się 51. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Krakowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

6 sierpnia to szczególna data, która pokazuje, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

Jest to data dumna. Jest to data dumnych, wolnych Polaków, którzy nie licząc się z przeciwnościami, wyruszyli w 1914 roku, aby – jak pisał komendant – czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania – zwraca uwagę Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, honorowy komendant Marszu.

Tego dnia w 1914 roku z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego wyruszyło ponad 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich.

– Stąd zaczął się marsz ku Polsce. W 1914 roku grupa niespełna 200 ludzi wyszła po to, by stać się zalążkiem Wojska Polskiego. 4 lata później mieliśmy wojsko polskie, mieliśmy niepodległą Polskę. To był tylko jeden z fundamentów tego wojska polskiego, ale to była droga na tyle skuteczna, że w 1920 roku dzięki tym ludziom, którzy stali się zaczynem kadry wojska polskiego, obroniliśmy niepodległość w bitwie pod Warszawą – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Tradycja Marszu przetrwała. Dziś około 300 osób stawiło się na krakowskich Oleandrach, aby podążać szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wyruszyli z Krakowa w kierunku Kielc.

Nie ustawajcie w tym marszu, to jest marsz, który przenosi nas ku przyszłym pokoleniom. Za ten czyn, za to dzieło bardzo serdecznie wam wszystkim dziękuję – podkreślił prezes IPN.

Patronem honorowym Marszu jest prezydent Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Pozdrawiam Państwa szczególnie gorąco i serdecznie jako członków wspólnoty, do której sam należę i której zawdzięczam bardzo wiele. Mam na myśli wielką wspólnotę osób, środowisk i organizacji, które pielęgnują pamięć o czynie legionowym, o Pierwszej Kompani Kadrowej, jej szlaku bojowym, o komendancie i jego towarzyszach broni. Często wspomnieniami wracam do czasów, gdy byłem harcerzem 5. krakowskiej drużyny harcerskiej „Piorun”. Tradycje legionowe i piłsudczykowskie były dla nas niezwykłą inspiracją” – napisał prezydent.

Pierwszy marsz odbył się w 1924 roku; kolejne były organizowane nieprzerwanie do 1939 roku. W okresie PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję pomimo represji wskrzeszono w 1981 r.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl