fot. prezydent.pl

M. Sadurska: To był rok obecności, aktywności i otwartości

6 sierpnia ub.r. obecny prezydent złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął pięcioletnią kadencję.

W tym czasie prezydent Andrzej Duda podpisał ponad 200 ustaw, skierował do Sejmu pięć projektów, w tym zapowiadane w kampanii projekty dot. obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku, oraz projekt tzw. ustawy frankowej.

Prezydent zawetował cztery ustawy – wszystkie uchwalone przez Sejm poprzedniej kadencji i skierował do TK dwie ustawy.

Prezydenckie Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej przyjęło 18 tys. zgłoszeń, podjętych podjęło ponad 7 tys. interwencji, 3 tys. pokrzywdzonych przyjęto bezpośrednio w siedzibie Kancelarii Prezydenta. [ZOBACZ VIDEO]

Eksperci do sukcesów prezydenta zaliczają liczne wizyty zagraniczne oraz szczyt NATO w Warszawie.

To był bardzo aktywny rok, który pokazał, że prezydent Andrzej Duda był blisko Polaków odwiedził ponad 20 powiatów, co zapowiadał jeszcze w kampanii – mówi szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

To był rok obecności, aktywności i otwartości. Prezydent był z ludźmi, prezydent był aktywny, prezydent się spotykał. Ale również to był rok wypełniania deklaracji wyborczych. Pan prezydent zapowiedział, że w pierwszej kolejności złoży projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny i ten projekt ustawy jest w Sejmie. Bardzo cieszymy, że jest do niego pozytywne stanowisko rządu. Także inne deklaracje – ustawa obniżająca kwotę wolną od podatku, ustawa dająca pierwszy krok wsparcia dla frankowiczów – mają już swoje odzwierciedlenie w postaci projektów ustaw. Inne aspekty z kampanii prezydenckiej też zostały już zrealizowane: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków czyli dania rodzicom prawa decydowania kiedy chcą puści do szkoły swoje dzieci czy też program 500 plus – stwierdza Małgorzata Sadurska.

Rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski, ocenił, że to był dobry czas dla spraw pracowniczych.

– To jest bardzo dobry rok i bardzo dobra współpraca. Prezydent jest dostępny, nie jest zamknięty. Uczestniczy w uroczystościach zarówno tych państwowych, patriotycznych jak i naszych związkowych, które dla nas związkowców są niezwykle ważne. To jest także dobry rok jeżeli chodzi o sprawy pracownicze. Prezydent tak jak deklarował, w podpisanej z nami umowie programowej, wspiera swoją działalnością, swoją polityką nasze oczekiwania, nasze związkowe postulaty. To nie jest tylko kwestia wieku emerytalnego, ale też wielu innych rzeczy, które już są wprowadzane, albo niedługo będą – wskazuje Marek Lewandowski.

Politolog dr Michał Kuź ocenia, że przez rok urzędowania Andrzej Duda dał się poznać jako prezydent bardziej „nowoczesny” od swoich poprzedników. Prezydent wnosi zupełnie nową jakość do polskiej polityki – dodaje ekspert.

– Zawsze podkreślałem, że Andrzej Duda pod względem zrozumienia roli gestów, symboli, mediów, nowych mediów, mediów społecznościowych jest zupełnie nową jakością w polskiej polityce. Jest pod tym względem świetnym politykiem. Świetnie radzi sobie ze zdobywaniem poparcia, z akcentowaniem tego, że jest blisko ludzi, z nawiązywaniem kontaktu. Było to widać w kampanii. Dzięki temu wygrał tę kampanię. Widać to również w prezydenturze – zwraca uwagę politolog. [WIĘCEJ]

Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja 2015 r. Duda zdobył 51,5 proc. głosów, jego rywal blisko 48,5 proc.

RIRM/TV Trwam News

drukuj