„Dingo” z II wojny światowej trafi do Polski

W Nowym Yorku, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się ceremonia przekazania stronie polskiej samochodu „Dingo”. Będzie to pierwszy autentyczny pojazd wykorzystywany przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafi do naszego kraju.

Oryginalny samochód „Dingo” udało się odnaleźć i pozyskać dzięki zaangażowaniu i pomocy dyrektora Polish American Museum w Port Washington na Long Island w stanie Nowy Jork, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku, Geralda Kochana oraz  Melissy John z Wielkiej Brytanii.

Dyrektor Gerald Kochan oraz Melissa John opowiedzieli Prezydentowi RP o historii pojazdu oraz wyrazili zadowolenie z faktu, że zabytek trafi do Polski.

Podkreślili, że Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu stanowi najlepsze miejsce jego ekspozycji, ponieważ ten konkretny pojazd był użytkowany przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich – jedną z najsłynniejszych jednostek wojskowych w II Rzeczpospolitej oraz w Wojsku Polskim na Zachodzie.

Chlubne tradycje 15. Pułku kontynuuje współcześnie 15. batalion Ułanów Poznańskich im. gen. Władysława Andersa z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

W ceremonii przekazania pojazdu uczestniczył jego poprzedni właściciel, Amerykanin o polskich korzeniach, John Gradomski ze stanu Michigan oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Armii Polskiej w Ameryce.

prezydent.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl