fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie prezydentów Polski i Austrii

Wymiana gospodarcza, transformacja energetyczna oraz Inicjatywa Trójmorza to tematy, które poruszone zostały podczas rozmowy prezydentów Polski i Austrii, a następnie obrad delegacji obu krajów. 

Spotkanie obu prezydentów z mediami rozpoczęło się godzinę później niż pierwotnie planowano. Jak przekazał prezydent Andrzej Duda, był to efekt dużej liczby tematów, które podejmowali przywódcy. [czytaj więcej] 

Prezydenci Polski i Austrii wyrazili nadzieję, że relacje gospodarcze naszych krajów powrócą do stanu sprzed pandemii. To właśnie wymiana gospodarcza jest jednym z filarów relacji dwustronnych.

Andrzej Duda i Aleander Van der Bellen poruszyli kwestię transformacji energetycznej oraz troski o klimat, także w kontekście realizacji postanowień porozumienia paryskiego.

Prezydenci rozmawiali również o Inicjatywie Trójmorza. Andrzej Duda zachęcał prezydenta Austrii, aby jego kraj dołączył do Funduszu Trójmorza. Polski prezydent wyraził także nadzieję na jeszcze ściślejszą współpracę polityczną i częstsze spotkania przedstawicieli władz państwowych.

W czasie rozmów podjęta została też kwestia relacji wewnątrz Unii Europejskiej.

– Pan Prezydent pytał mnie o nasze relacje w przestrzeni Unii Europejskiej. Mogę podkreślić tylko, że według mnie to nie są problemy, które byłyby związane z Unią Europejską jako taką. To są problemy, które wynikają z tarć politycznych z poszczególnymi politykami innych krajów naszej wspólnoty, jak również z politykami, którzy dzisiaj są członkami Komisji Europejskiej czy też reprezentują swoje frakcje w Parlamencie Europejskim. To nie są nowe różnice, one są przede wszystkim różnicami ideologicznymi. Mówię to również jako ten, który sam jeszcze sześć lat temu zasiadał w Parlamencie Europejskim – mówił Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Austrii wezmą jeszcze we wtorek udział w Forum Ekonomicznym Polska-Austria „Green Future”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl