List prezydenta Polski z okazji XXI Forum Polonijnego w Toruniu

„Życzę państwu ciekawych i owocnych obrad. Ufam, że ich efektem będą kolejne projekty umacniające więź Polaków rozsianych po całym świecie z Ojczyzną” – pisze w liście z okazji XXI Forum Polonijnego w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda.

„Podtrzymanie ich więzi z ojczyzną jest niezwykle istotne dla Rzeczypospolitej, a dla nich samych może być inspirujące i otwierać nowe perspektywy. Miliony Polaków żyjących poza Polską to olbrzymi potencjał. Wielu z nich piastuje dziś ważne funkcje w krajach swojego zamieszkania, wielu odnosi sukcesy w biznesie, nauce i działalności artystycznej, wielu wreszcie świadczy swoim codziennym życiem, że na Polakach można polegać, że są dobrymi pracownikami, sąsiadami, członkami lokalnych społeczności” – wskazał prezydent w liście, który przeczytała podczas otwarcia forum dyrektor generalna jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

„Ze szczególną troską pochylamy się nad losem naszych rodaków na Wschodzie. W znakomitej większości emigracja nie była ich wyborem. To najczęściej potomkowie zesłańców i tych polskich obywateli, którzy zaskoczeni powojennymi zmianami pozostali w swoich rodzinnych stronach licząc, że bieg historii szybko się zmieni i Rzeczpospolita powróci do dawnych granic. Kraje, w którym przyszło im żyć, borykają się dziś często z problemami natury gospodarczej i politycznej, a bycie Polakiem nie ułatwia codziennego funkcjonowania” – ocenił Andrzej Duda.

Państwo polskie, jak zaznaczył prezydent, stara się nieść swoim rodakom jak najskuteczniejszą pomoc – zarówno materialną, jak również związaną z inicjatywami kulturalnymi czy zabieganiem o prawa mniejszości m.in. dostęp do nauczania w języku polskim.

„Dużą grupę stanowią Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, krajach Ameryki Południowej czy Australii. Tu ważny jest przede wszystkim kontakt z kulturą i pamięć, a także relacje biznesowe” – stwierdził Andrzej Duda.

Bardzo istotne, w ocenie prezydenta RP, jest wspieranie dążeń do podtrzymywania relacji z Polską.

„Polska jest dziś krajem, z którym warto związać swoją przyszłość, w którym warto studiować, inwestować i żyć. Wierzę, że w wielu młodych Polakach na całym świecie zakiełkuje dziś ta myśl, żeby o Polsce pamiętać, żeby dla Polski pracować, żeby do Polski powracać. Ogromna będzie w tym zasługa patriotycznego wychowania i ducha tożsamości narodowej przekazywanego nieraz od pokoleń w polskich rodzinach na wszystkich kontynentach. Za ten trud chcę dziś bardzo gorąco podziękować” – napisał Andrzej Duda.

W Toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej trwa od piątku XXI Forum Polonijne. W spotkaniu – obok przedstawicieli Polonii z całego świata – uczestniczą m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i dyrektor generalny Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Tegoroczne hasło forum to „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

Poniżej pełna treść prezydenckiego listu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl