Prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym Senatu Rumunii

Wzmocnienie obecności wojsk USA na wschodniej flance NATO, rozwój Inicjatywy Trójmorza i formatu Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz polsko-rumuńska współpraca wojskowa – były tematami piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Senatu Rumunii Calinem Popescu-Tariceanu.

Popescu-Tariceanu wraz z delegacją przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że ważnymi tematami – poruszonymi podczas spotkania – były kwestie związane ze współpracą militarną oraz gospodarczą Polski i Rumunii ze Stanami Zjednoczonymi. Poruszono m.in. kwestie wzmocnienia amerykańskiej obecności na wschodniej i południowo-wschodniej flance NATO oraz bieżącą sytuacje bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego.

Prezydent oraz przewodniczący Senatu Rumunii omówili również szczegóły dotyczące współpracy energetycznej i infrastrukturalnej w regionie Trójmorza.

Ponadto strona rumuńska przedstawiła najważniejsze priorytety Bukaresztu w zakresie polityki europejskiej i planowanej w przyszłym roku prezydencji rumuńskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Z Popescu-Tariceanu w piątek spotkali się również marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl