fot. twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydent do ZHP poza granicami kraju: wspieranie ruchu harcerskiego to zaszczyt

W liście skierowanym dziś do uczestników i organizatorów IX Światowego Zlotu „Szlak Przyszłości” ZHP poza granicami kraju prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle zaszczytne zadanie, które stara się wypełniać w trosce o całą harcerską  rodzinę.

„Wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle zaszczytne zobowiązanie. Staram się je wypełniać w duchu służby, w trosce o całą naszą harcerską rodzinę” – czytamy w liście prezydenta.

Duda podkreślił w nim, że harcerze przebywający poza granicami państwa krzewią harcerskie ideały i głoszą dumę z dziedzictwa narodowego, okazując przywiązanie do polskiej kultury, języka i historii. Równocześnie poprosił harcerzy, aby w przyszłym roku złożyli publiczny, uroczysty hołd tym, którzy w roku 1918, w ogniu I wojny światowej, wśród zmagań wielkich mocarstw, zdołali wskrzesić Polskę wolną i niepodległą”.

Prezydent nawiązał też do tegorocznych obchodów Dnia Myśli Braterskiej, które odbyły się w Warszawie.

„Wśród druhen i druhów, którzy stanęli ze mną wokół ogniska na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, z radością powitałem również przedstawiciela Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Przypomniałem sobie wtedy czas, gdy reżim komunistyczny oddzielał Polskę od wolnego świata, a wielu harcerzy toczyło pokojową walkę o zachowanie naszego patriotycznego i harcerskiego dziedzictwa. Bardzo krzepiła nas świadomość, że nie jesteśmy sami” – podkreślił Andrzej Duda.

Wspominając IV Światowy Zlot Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju, który odbył się z 1988 roku w Rising Sun, w stanie Maryland prezydent podkreślił, że „wtedy po raz pierwszy pojawili się na nim delegaci z Polski.

„Od tamtego momentu datują się realne, efektywne kontakty między harcerstwem polonijnym i krajowym. Ufam, że w nadchodzących latach znacząco się one rozwiną” – napisał prezydent.

Prezydent, zwracając się do harcerzy przypomniał, że w przyszłym roku przypada setna rocznica odrodzenia suwerennego państwa polskiego.

„Był to wyjątkowy w dziejach sukces, a przyczyniło się do niego wielu harcerzy” – podkreślił.

Dodał, że członkowie współczesnych organizacji harcerskich mają szczególne prawo i obowiązek, aby uczcić ten jubileusz.

Na koniec prezydent Andrzej Duda życzył harcerzom, aby IX Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju „umocnił ich braterskie więzy, wzajemne kontakty i współpracę”. Jednocześnie zaprosił harcerzy za rok do Polski, „aby wspólnie świętować wielki jubileusz stulecia odzyskania niepodległości”.

PAP/RIRM

drukuj