fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] Min. Szwed: aktywizacja długotrwale bezrobotnych jednym z najważniejszych zadań

Jednym z naszych najważniejszych zadań jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych, którzy stanowią ok. 60 proc. osób pozostających bez pracy – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Według szacunków resortu stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 7,1 proc. Choć jest to najlepszy wynik odnotowany od 1991 roku, to bez pracy w Polsce wciąż pozostaje ponad milion sto tysięcy osób.

Minister Stanisław Szwed nie wyklucza, że do końca bieżącego uda się przekroczyć granicę 7 proc. Zwraca jednak uwagę, że ważna jest struktura bezrobocia.

 – Mamy w tych naszych strukturach tzw. długotrwale bezrobotnych, czyli tych, którzy ponad 12 miesięcy są w bezrobociu. Ich jest prawie 60 proc. Nie ma już aktywizacji tych osób. Czynimy starania w tym kierunku, żeby uruchamiać dodatkowe programy, dać większe środki, by te osoby wyciągnąć z bezrobocia i przywrócić na rynek pracy. To jest chyba najważniejsze zadanie. Oni też są potrzebni ze względu na to, że w wielu przypadkach brakuje ludzi do pracy. Stąd też w tym kierunku idziemy. Trudno w tej chwili przesądzić. Oczywiście cieszylibyśmy się, gdyby bezrobocie spadło poniżej 7 proc. W przyszłorocznym budżecie założyliśmy 6,4 proc. To już by było bardzo dobrze – mówił na antenie Radia Maryja minister Stanisław Szwed.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpływ na znaczne obniżenie stopy bezrobocia może mieć przywrócenie od października obniżonego wieku emerytalnego.

Obecnie największą ilość osób bez pracy odnotowuje się w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Najmniej bezrobotnych mieszka natomiast w województwach wielkopolskim, śląskim i małopolskim.

RIRM

drukuj