fot. PAP/Marcin Onufryjuk

[TYLKO U NAS] P. Mucha: Prezydentura Andrzeja Dudy charakteryzuje się wielką otwartością na sprawy zwykłych ludzi

Prezydent, mając wiedzę o polskich sprawach i czerpiąc tę wiedzę z bezpośrednich spotkań z Polakami, skupia się na tym, żeby w Rzeczypospolitej rozwiązywać problemy, które są bolączką zwykłych ludzi – mówił Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja, podsumowując cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy.

Mija czwarty rok prezydentury Andrzeja Dudy. 6 sierpnia 2015 roku złożył on przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Ostatni rok prezydentury to 229 podpisanych ustaw, 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne.

– To bardzo aktywna prezydentura. Prezydentura, która polega z jednej strony na dużej aktywności krajowej, a z drugiej strony prezydent jest oczywiście aktywny w sferze polityki międzynarodowej. Skupia się na realizacji swoich kompetencji, więc są to sprawy bezpieczeństwa, polskiej armii, ale w wymiarze krajowym jest to też prezydentura, która charakteryzuje się wielką otwartością na sprawy zwykłych ludzi, stąd bardzo częste wizyty krajowe. Z każdym kolejnym rokiem jest coraz więcej spotkań. One pokazują, że prezydent realizuje to, co było jednym z głównych jego zobowiązań wyborczych, że będzie to prezydentura bliska ludziom. A w ramach prezydentury bliskiej ludziom przede wszystkim priorytet pomocy dla polskich rodzin, dla zwykłych obywateli Rzeczypospolitej, tak żeby czuły wszechstronne wsparcie ze strony państwa (…). Prezydent, mając wiedzę o polskich sprawach i czerpiąc tę wiedzę z bezpośrednich spotkań z Polakami, skupia się na tym, żeby w Rzeczypospolitej rozwiązywać problemy, które są bolączką zwykłych ludzi –  wskazał Paweł Mucha.

Wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce od początku prezydentury Andrzeja Dudy, można wymienić m.in. szczyt NATO w Warszawie oraz podpisanie porozumienia o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

– Pan prezydent bardzo konsekwentnie realizuje zamysł, który był przedstawiany już na samym początku prezydentury – zacieśnienia więzi transatlantyckich, wskazywania na problemy wschodniej flanki NATO, bezpieczeństwa tej części Europy i udało się to zrobić. Andrzej Duda jeszcze jako prezydent-elekt spotykał się z sekretarzem generalnym NATO, mieliśmy później szczyt NATO w Warszawie. Implementacja postanowień tego szczytu to fizyczna obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce. To podnosi poziom bezpieczeństwa nas wszystkich (…). Pan prezydent, angażując się w wizyty zagraniczne, zawsze dostrzega kontekst dyplomacji ekonomicznej czy bezpieczeństwa polskiego państwa. Problematyka bezpieczeństwa to oczywiście naturalna domena pana prezydenta, który odpowiada za tę sferę konstytucyjnie – powiedział gość Radia Maryja.

Istotnym aspektem polityki prezydenckiej Andrzeja Dudy jest również współpraca regionalna, w tym inicjatywa Trójmorza.

– To bardzo konkretny projekt, który wskazuje na potrzebę określonych inwestycji infrastrukturalnych rozwoju, jeśli chodzi o szlaki transportowe czy kwestie energetyczne tej części Europy. Niewątpliwie prezydent Andrzej Duda – obok prezydent Chorwacji – jest jednym z liderów inicjatywy Trójmorza (…). Z jednej strony ten projekt jest zauważany i z perspektywy amerykańskiej, i z perspektywy współpracy z takimi światowymi potęgami jak Chiny. Z drugiej strony jest to koncepcja budowania europejskiej jedności. Mówimy tutaj o państwach, które są członkami Unii Europejskiej, mamy państwa regionu – mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Cała rozmowa z wiceszefem kancelarii Pawłem Muchą dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl