fot. prezydent.pl

Współpraca polityczna, energetyka oraz nowoczesne technologie tematami spotkań prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Współpraca polityczna, energetyka oraz nowoczesne technologie – to najważniejsze tematy wizyty polskiej pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda wraz z małżonką do USA wyruszą już we wtorek.

Wizyta potrwa do poniedziałku. Prezydentowi podczas wizyty będzie towarzyszyć delegacja, w której będą między innymi ministrowie: obrony, spraw zagranicznych oraz zdrowia.

– Wizytę polskiej pary prezydenckiej w USA można podzielić na trzy etapy – mówi szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.

– Najpierw, 12 czerwca, spotkanie w Waszyngtonie, wizyta w Białym Domu, rozmowy polityczne. Drugim etapem będzie Teksas i rozmowy na temat energetyki. Tam gospodarzem wizyty będzie sekretarz ds. energii Rick Perry. W Teksasie odbędzie się też spotkanie, które otwiera nas na kolejny etap. Dotyczyć będzie leczenia raka i nowoczesnych technologii onkologicznych. Trzeci etap to etap biznesowy obejmujący stan Nevada i San Francisco – dodał.

Jednym z najistotniejszych elementów wizyty będzie dyskusja na temat projektu porozumienia politycznego w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Jak mówi Krzysztof Szczerski, projekt zawiera „przepis na budowę Fort Trump”. Negocjacje w sprawie projektu zostały zakończone. Jeśli prezydenci Polski i USA zaakceptują jego kształt, projekt zostanie podpisany w środę w Waszyngtonie. Będzie to druga rozmowa w Białym Domu przywódców obu państw w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj