fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent A. Duda: Wojewoda małopolski jest przygotowany, by od jutra była realizowana wypłata 6000 zł w przypadku zalanych budynków

Wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od jutra mogła być realizowana wypłata 6000 zł w przypadku zalanych budynków – poinformował w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w niedzielę po południu w posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew, strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy.

Prezydent relacjonował, że dzięki beczkowozom będzie dostarczana woda pitna do miejsc, które ucierpiały w wyniku powodzi, a zasilanie energii elektrycznej będzie odpowiednio zabezpieczone.

„Sytuacja jest monitorowana, aczkolwiek niestety spodziewane są dalsze opady” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślał, że zapasy powodziowe są na miejscu i będą dostarczane w odpowiednich ilościach. Prezydent informował, że jest w stałym kontakcie z premierem i z Komendantem Głównym Straży Pożarnej.

„Zaraz będzie szacowanie szkód. Wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby już mogła być realizowana” – mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że szef MON wydał zgodę na działania wojsk inżynieryjnych oraz WOT na zalanych terenach. Poinformował, że jeszcze w niedzielę odwiedzi zalane tereny – m.in. Myślenice i Wiśniową.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech małopolskich powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Strażacy 215 razy interweniowali w powiecie limanowskim, 110 w myślenickim i 51 w bocheńskim.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się w niedzielę do Łapanowa, który znacznie ucierpiał w wyniku wylania rzeki Stradomki – ewakuowano tam 48 osób, podtopione zostało centrum miejscowości drogi, sklepy i domy.

Na konferencji prezydent został zapytany również o projekt ustawy w sprawie Funduszu Medycznego, którego stworzenie zostało wytknięte w spocie wyborczym sztabu Rafała Trzaskowskiego jako jedna z jego niespełnionych obietnic.

„(Projekt) ustawy o Funduszu Medycznym w najbliższych dniach dosłownie, będzie przeze mnie złożony do Sejmu. W tej chwili trwają ostatnie prace legislacyjne w Kancelarii Prezydenta w tej kwestii. Dzisiaj jeszcze przyjmowałem informacje od moich współpracowników, którzy legislacją się zajmują, więc tutaj zalecam daleko idący spokój” – powiedział prezydent.

„To ja bardzo proszę, żeby pan Rafał Trzaskowski zestawił w takim razie swoje zobowiązania, które złożył mieszkańcom Warszawy i ile z nich dotrzymał, bo ja znakomitej większości moich zobowiązań dotrzymałem” – zapewnił Andrzej Duda. Wymienił m.in. obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie programu „500 plus”.

PAP

drukuj