Prezydent Duda: Trzeba szukać możliwości wsparcia niepełnosprawnych i ich opiekunów

Państwo jest winne wsparcie ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom; trzeba możliwości tego wsparcia szukać i wierzę, że uda się je znaleźć – oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda. Opowiedział się jednocześnie za wypracowaniem programu realizacji drugiego postulatu protestujących w Sejmie.

Na spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego prezydent powiedział, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.

Prezydent zaznaczył, że podziękował minister Elżbiecie Rafalskiej „za ten jeden postulat, którego spełnienie już obiecała – za podniesienie wysokości renty socjalnej do (poziomu) najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy”.

„Jest jeszcze drugi z tych dwóch najważniejszych postulatów, bardzo trudny do spełnienia, bo rzeczywiście w skali kraju to kwota 9 mld zł; to nie są żarty, cały program 500 plus to mniej więcej 23 mld, więc skala tego oczekiwania jest po prostu ogromna w każdym roku budżetowym” – dodał prezydent.

Prezydent RP oświadczył jednak, że poprosił szefową MRPiPS, by „rozmawiała na ten temat z panem premierem (Mateuszem Morawieckim)”.

„Żeby wziąć tę propozycję, którą panie w Sejmie przedstawiły: jakiegoś rozłożenia tego w formule ratalnej, spełnienia tego fragmentami, jakiegoś programu realizacji tego ważnego postulatu, tego świadczenia rehabilitacyjnego” – podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że pomoc osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza całkowicie niepełnosprawnym i niezdolnym do samodzielnego życia „powinna być świadczona”.

”Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa, a ci, którzy się nimi opiekują – zasługują na najwyższy szacunek. Tak jak kiedyś powiedziałem, rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek” – mówił prezydent.

Prezydent zaznaczył, że państwo jest również winne ludziom niepełnosprawnym i ich opiekunom wsparcie.

„I trzeba tych możliwości wsparcia szukać. Wierzę w to, że uda się to znaleźć, że uda się to zrealizować. Może nie wszystko od razu, może nie wszystko w jednym momencie, ale (…) trzeba je realizować w miarę tego, jak państwo jest coraz silniejsze, coraz zamożniejsze i coraz większe są wpływy do państwowego budżetu” – oświadczył Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl