Prezydent w liście na obchody rocznicy Sierpnia’80 w Gdańsku: ideały „Solidarności” są ciągle aktualne

Ideały „Solidarności” są ciągle aktualne i ciągle inspirujące – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym w czwartek w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku podczas Mszy św. dla uczczenia 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

„Solidarnościowe przesłanie powinniśmy traktować jako etos założycielski, fundament wolnej Polski. Niepodległa, silna, sprawiedliwa Rzeczpospolita stanie się urzeczywistnieniem marzeń Polaków, gdy w powszechnym odczuciu wesprze się na takich podwalinach jak dobro wspólne, podmiotowość obywateli, równość szans, poszanowanie praw pracowniczych, dialog społeczny czy zrównoważony rozwój” – podkreślił Andrzej Duda w liście odczytanym przez wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchę.

Prezydent zaznaczył, że „polski Sierpień, powołanie wolnych związków zawodowych, dokonania 10-milionowego ruchu >>Solidarności<<, to wielkie wydarzenia – symbole nie tylko naszej, lecz także powszechnej historii”.

„Dały one początek wielkim zmianom, przyniosły koniec komunizmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Z ogromną dumą przywołujemy to dziejowe zwycięstwo wpisane w wolnościową, niepodległościową tradycję naszego narodu” – podkreślił prezydent.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl