fot. PAP/Paweł Supernak

Konrad Szymański powołany na ministra ds UE, a Michał Woś na ministra środowiska

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. To istotne i porządkujące zmiany w rządzie – stwierdził prezydent wręczając nominacje.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1235491828071202816

Powołanie odbyło się po wejściu w życie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Do momentu, gdy możliwe stało się objęcie przez nich docelowych urzędów ministerialnych, Szymański i Woś byli ministrami – członkami Rady Ministrów.

„Bardzo cieszę się, że dzisiejszym aktem jakby sankcjonujemy te zmiany, które tak naprawdę od dawna były przeprowadzane stopniowo” – powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zwracając się do ministrów zaznaczył, że teoretycznie wydawałoby się, że jest to niewielka zmiana, „bo w istotnym stopniu realizowali te funkcje, funkcjonowali jako ministrowie, pracują już od dawna w rządzie”.

„Ale mimo wszystko zmiany istotne” – dodał.

Podkreślił, że powstanie w rządzie specjalnego urzędu ministra do spraw europejskich pokazuje jak ważne są te kwestie dla obecnego rządu i państwa. Andrzej Duda zaznaczył, że Szymański zajmuje się sprawami europejskimi od początku rządów PiS i jest specjalistą w tym zakresie.

„To jest ważne, żeby w uporządkowany sposób sprawy Rzeczypospolitej, a przede wszystkim sprawy ważne dla naszych obywateli i dla naszego państwa były prowadzone” – powiedział prezydent.

W obecnym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, który powstał w nowej kadencji parlamentarnej, z dawnego Ministerstwa Środowiska wyodrębniono dział „klimat” – powstał osobny resort poświęcony temu obszarowi. Ponadto polityka europejska została wyłączona z MSZ i dział ten został przesunięty do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany te zostały ogłoszone w momencie prezentacji obecnego rządu, ale by ministrowie Woś i Szymański – którzy w momencie powołania rządu otrzymali tymczasowo tylko funkcje ministrów-członków Rady Ministrów – mogli objąć swoje docelowe urzędy, potrzebne były zmiany w ustawie o działach administracji rządowej.

Odpowiednia nowelizacja tej ustawy weszła w życie w sobotę i możliwe stało się powołanie Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej, a Wosia na ministra środowiska.

PAP/TV Trwam News

drukuj