fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

List prezydenta z okazji 36. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Porozumienia podpisane w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu Zdroju otworzyły nam drogę do historycznych przemian – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników szczecińskich uroczystości. W Stolicy zachodniego Pomorza odbyły się obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Początek uroczystości zaplanowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej. Później obchody przeniosły się do Polic. Tam został odsłonięty pomnik, który honoruje ludzi „Solidarności”.

W liście Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że solidarność i stanowczość protestujących stały się siłą, która wstrząsnęła podwalinami komunistycznego systemu.

List odczytała minister Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej opór wobec reżimu przyniósł konkretne zwycięstwo – podpisanie Porozumień Sierpniowych. Jednym z ich najważniejszych punktów było powołanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienia podpisane w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu Zdroju otworzyły nam drogę do historycznych przemian. Brama Stoczni Szczecińskiej to wymowne świadectwo wytrwałej walki o ludzką godność i prawa pracownicze, a także symbol zmagań z komunizmem. Symbol jednoczący tak wielu ludzi – czytamy w liście Andrzeja Dudy.

Ruch społeczny powstał w wyniku protestu wobec komunistycznej władzy to niesłychany fenomen, który zdarzył się w naszym kraju – podkreślił Marek Gróbaczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Zryw „Solidarności” doprowadził do upadku komuny i de facto do powstania nowego państwa. Efektem nowego państwa są niestety te zgliszcza. Dzisiaj stajemy przed kolejnym etapem odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie, który najbardziej ucierpiał z powodu tych przemian i poprzednich rządów koalicji PO-PSL. Niesłychanie istotną rzeczą jest dla nas to, aby to kultywowanie tradycji historii, nie skończyło się tylko i wyłącznie na podejściu muzealnym. Dla nas najważniejsze jest, aby odbudować rynek pracy i spowodować, aby ta stocznia funkcjonowała – powiedział Marek Gróbarczyk.

Uroczystości ze Szczecina przeniosły się do Polic, gdzie odsłonięto pomnik który uhonoruje ludzi „Solidarności”. Główne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się jutro w Gdańsku.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj