fot. PAP/Leszek Szymański

Minister cyfryzacji: nie było wycieku z systemu PESEL

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański oświadczył, że na obecnym etapie śledztwa nie stwierdzono wycieku danych z systemu PESEL do osób nieuprawnionych.

Od kilku dni warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych.

Zostało ono wszczęte z zawiadomienia Ministerstwo Cyfryzacji które ustaliło, że konkretni komornicy pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL.

Sytuacja jest stale monitorowana – zapewniła Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

– Na dzisiaj możemy powiedzieć z całą pewnością, że nie było żadnego wycieku danych ani żadnego ataku cybernetycznego na dane w zbiorach PESEL, lub dane którymi dysponują komornicy. Komornicy obserwowani w tej chwili przez nas ze zdwojoną uwagą, jak każdy inny system teleinformatyczny współpracujący z systemem rejestrów państwowych, pobierają te dane zgodnie z prawem na podstawie ustawowego upoważnienia na potrzeby prowadzonych przez siebie postępowań komorniczych – powiedziała Anna Streżyńska.

Sprawę badają też: resort sprawiedliwości i samorząd komorniczy.

PO chce natomiast, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu resort cyfryzacji przedstawił informację w tej sprawie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj