fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP na Ukrainie: Nie jesteśmy obojętni wobec sytuacji na Krymie

„Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas zainaugurowanego dziś w Kijowie szczytu Platformy Krymskiej. Wydarzenie, które zgromadziło przedstawicieli prawie 50 krajów i organizacji międzynarodowych zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji.

Szczyt Platformy Krymskiej zorganizowany został przez ukraińskie władze w przededniu 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Jego celem jest skonsolidowanie sprzeciwu społeczności międzynarodowej wobec rosyjskiej okupacji Krymu.

– To historyczny dzień dla Ukrainy. Stworzyliśmy potężną międzynarodową koalicję w celu wyzwolenia ukraińskiego Krymu spod okupacji Federacji Rosyjskiej – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Do udziału w rozmowach zaproszeni zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych. W wygłoszonym przemówieniu prezydent Andrzej Duda mówił o solidarności Polaków z narodem ukraińskim.

– W naszym kraju słowo „solidarność” jest szczególnie silne. Ukraina potrzebuje naszego wsparcia i solidarności międzynarodowej. To okazja dla nas, aby pokazać tę solidarność i powiedzieć jasno, że nie uznajemy nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola – zapewnił prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślał, że Polska nie uznaje nielegalnej okupacji oraz aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską.

– Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby jasno powiedzieć, że  nie jesteśmy obojętni wobec sytuacji na Krymie. Wiemy bardzo dobrze, jak Rosja nie przestrzega i skandalicznie łamie prawo międzynarodowe, oraz jak łamie integralność terytorialną Ukrainy – wyjaśnił prezydent Andrzej Duda.

Dlatego najważniejszym wspólnym zadaniem  – jak mówił prezydent –  jest przełożenie dzisiejszych ustaleń na konkretne działania wspólnoty międzynarodowej w duchu solidarności.

Po południu prezydent Polski spotkał się prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Przywódcy we wspólnym oświadczeniu potępili ataki hybrydowe na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. W trakcie szczytu Andrzej Duda rozmawiał również  z prezydentem Ukrainy. Tematem rozmów była sytuacja w Afganistanie i jej konsekwencje dla bezpieczeństwa regionu oraz gazociąg Nord Stream 2. Prezydent Polski odwiedził także polską ambasadę. Zwracając się do naszych rodaków mieszkających na Ukrainie Andrzej Duda podkreślał, że polskie władze nie zapominają o Wołyniu.

– Proszę się nie martwić, polskie władze nie zapominają o Wołyniu, polskie władze nie zapominają o tych, którzy zostali tam pomordowani. To są bardzo trudne problemy i to są bardzo trudne rozmowy, ale te rozmowy się toczą. Wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które Państwo przyjmiecie – wskazał Andrzej Duda.

Jutro prezydent Polski weźmie udział w uroczystościach z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy. Szczyt Platformy Krymskiej już spotkał się z reakcją Kremla, która nazwała go jako „nadzwyczaj nieprzyjazny” wobec Rosji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl