[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Ze zdumieniem przyglądam się beztrosce MSZ ws. ustawy 447

Nie wszyscy politycy odnoszą się do sprawy z należytym poważaniem, a wręcz ją bagatelizują. Przyglądam się beztrosce MSZ. Zwłaszcza, gdy szef resortu mówi „nie przywiązywałbym do tej ustawy wagi, gdyż Polska nie jest w niej wymieniona ani w nazwie, ani w treści” – powiedział w środowych „Aktualnościach dnia” o przyjęciu ustawy 447 przez amerykański Kongres europoseł prof. Mirosław Piotrowski.

Amerykański Kongres przegłosował ustawę 447. Dokument ten przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu, a także – co najważniejsze – udzielenia im pomocy poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków bezdziedzicznych. Zdaniem ekspertów ustawa może w dużym stopniu uderzyć w Polskę.

– W tej chwili ustawa czeka na podpis prezydenta, co zdaje się być tylko formalnością. Działacze polonijni podawali wysokie kwoty, które rząd polski musiałby zapłacić. To kwoty rzędu 65-330 mld dolarów. Nie wiemy, o jaką będzie ostatecznie chodziło – wskazał prof. Mirosław Piotrowski.

Na całą sytuację nie zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – dodał.

– Nie wszyscy politycy odnoszą się do sprawy z należytym poważaniem, a wręcz ją bagatelizują. Przyglądam się beztrosce MSZ. Zwłaszcza, gdy szef resortu mówi „nie przywiązywałbym do tej ustawy wagi, gdyż Polska nie jest w niej wymieniona ani w nazwie, ani w treści”. Można było pokusić się o akcję, która miałaby na celu wyjaśnienie tej kwestii – zauważył europoseł.

Za całą sytuację bezsprzecznie odpowiadają jednak Niemcy. To ten kraj był podczas wojny agresorem.

– Prof. Marek Jan Chodakiewicz już jakiś czas temu mówił, żeby rachunki od razu odsyłać do Berlina, gdyż za całą tą tragedią stoją przecież Niemcy – podkreślił.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Piotrowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj