fot. twitter.com/MSZ_RP

MSZ: Na 40-lecie „Solidarności” ponad 40 podświetleń polskich placówek

MSZ aktywnie włączyło się w obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych; najbardziej widoczną częścią działań było podświetlenie ponad 40 budynków polskich ambasad, konsulatów i Instytutów Polskich logiem 40-lecia „Solidarności” lub biało-czerwonymi barwami – przekazał resort.

W tym roku przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

Do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata – napisano w komunikacie MSZ przekazanym w poniedziałek PAP – nie doszłoby „bez zaangażowania milionów Polaków, którzy odważyli się stawić opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej ojczyźnie i powołali do życia >>Solidarność<<„.

„Ten masowy, obywatelski ruch, w którym Polacy postanowili zamanifestować swoje zdanie i wziąć odpowiedzialność za losy kraju, nie miał sobie równego w Europie” – podkreślił resort spraw zagranicznych.

W komunikacie zaznaczono, że MSZ aktywnie włączyło się w obchody 40-lecia Porozumień Sierpniowych – przeprowadziło kampanię informacyjną pod hasłem „Nie ma wolności bez Solidarności”.

„Opowiadając o >>Solidarności<<, polska dyplomacja podkreślała, że obalenie komunizmu rozpoczęło się w Polsce i odbyło się drogą pokojową, wskutek dialogu społecznego, bez rozlewu krwi, pomimo brutalności represji w okresie stanu wojennego i późniejszym. MSZ przygotował i przekazał polskim placówkom zestawy materiałów informacyjnopromocyjnych poświęconych powstaniu i działalności NSZZ Solidarność, w tym okolicznościową wystawę” – podał resort.

Polskie ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie na całym świecie – zaznaczyło MSZ – „już od kilku dni promowały 40. rocznicę narodzin >>Solidarności<< poprzez aktywność w prasie, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz w mediach społecznościowych (kampanie informacyjne i webinaria)”.

„Tam, gdzie było to możliwe, w ramach imprez i wydarzeń publicznych, takich jak otwarcie wystaw, organizowano wykłady i debaty oraz projekcje filmów o tematyce związanej z >>Solidarnością<<” – dodano.

Resort podkreślił, że „najbardziej widoczną częścią” kampanii jest podświetlenie na całym świecie ponad 40 budynków polskich ambasad, konsulatów i instytutów polskich, logiem 40-lecia Solidarności lub biało-czerwonymi barwami.

MSZ zaznaczyło, że w różnych krajach podświetlone zostały również symboliczne dla nich obiekty architektoniczne i miejsca m.in.: wodospad Niagara, minaret Qutub Minar w Nowym Delhi, budynek Kongresu w Limie, Most Łańcuchowy w Budapeszcie, wieżowiec Kindgom Tower w Rijadzie, dwa mosty Brankov i Ada, fontanna Slavija oraz pałac Albanija w Belgradzie.

„Rozświetlone Logo Solidarności można było oglądać na figurze Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, na Diabelskim Młynie w Los Angeles, na Małym Rynku w Pradze, na Zamku w Bratysławie, na najwyższym budynku w Dublinie, na pomniku Monas w Dżakarcie, na budynku vis a vis Wyspy Muzeów w Berlinie, oraz na skale pod Zamkiem w Bledzie. W Brukseli znana na całym świecie figurka siusiającego chłopca – tzw. Manneken Pis, została ubrana w strój polskiego stoczniowca” – podało MSZ.

Ponadto w związku z tym, że w tym roku obok 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność przypada też setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, „MSZ wiele miejsca poświęca również promocji nauczania i dziedzictwa świętego Jana Pawła II oraz jego roli w procesie obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej”.

PAP

drukuj