fot. flickr.com

Wizyta szefa polskiego MSZ w Izraelu

Szef MSZ Grzegorz Schetyna udaje się dziś do Izraela, gdzie spotka się m.in. z premierem Benjaminem Netanjahu. Wizyta będzie okazją do podsumowania 25 lat stosunków polskoizraelskich. Schetyna odwiedzi także Autonomię Palestyńską.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreśla, że należy podtrzymywać dobre relacje z Izraelem. Polityk zwraca uwagę na kwestię współpracy władz Polski i Izraela na polu historii.

– Jeśli chodzi o stosunek do historii, w szczególności do obrony Polski przed zniesławieniami, to rzeczywiście można odnieść wrażenie, że Izrael mógłby zrobić więcej, ponieważ ludzie tak naprawdę mają świadomość, kto jest odpowiedzialny za holokaust, i że to nie Polacy mordowali Żydów w Polsce.  Wydaje się, że takie wsparcie powinno być mocniejsze, aczkolwiek należy pamiętać, że każde państwo powinno o swoje interesy walczyć i zabiegać. Rolą Polski i polskiej dyplomacji oraz polskiego rządu jest to, żeby na świecie tą prawdę jak wyglądała historia Polski w kontekście II wojny światowej, propagować. W przeciwnym przypadku będziemy podmiotem rozgrywek międzynarodowych – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Z szefem MSZ do Izraela uda się delegacja blisko 120 przedstawicieli biznesu i ośrodków naukowo-badawczych. Celem wizyty będzie przede wszystkim nawiązanie współpracy w dziedzinie nowych technologii, w której wdrażaniu Izrael zajmuje pozycję światowego lidera.

RIRM

drukuj