fot. S. Indra/MSZ

Słowenia: Pandemia koronawirusa, Białoruś i UE wśród tematów rozmów Raua z szefami MSZ

Pandemia koronawirusa, sytuacja na Białorusi, bieżąca agenda UE znalazły się wśród tematów rozmów ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami MSZ Słowenii, Czech i Węgier w kuluarach Forum Strategicznego w słoweńskim Bledzie.

Podczas jednodniowej wizyty w Słowenii szef polskiej dyplomacji wziął udział w Forum Strategicznym w Bledzie i spotkał się tam z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Anże Logarem, szefem MSZ Węgier Peterem Szijjarto oraz szefem dyplomacji Czech Tomaszem Petrziczkiem. Po udziale w Forum Strategicznym Rau weźmie udział w lunchu ministrów spraw zagranicznych na Zamku w Bledzie, który odbywa się na zaproszenie Logara.

Rozmowy podczas Forum szef MSZ ocenił jako konstruktywne i optymistyczne w kontekście pandemii koronawirusa.

„Rozmawialiśmy o wspólnych doświadczeniach dotyczących pandemii koronawirusa i konsekwencjach wynikających z nich dla UE i naszej części Europy” – przekazał Rau podczas spotkania z dziennikarzami.

Konsekwencje pandemii ocenił jako „wyzwanie”, a nie „zagrożenie”.

Wśród tematów rozmów z ministrem spraw zagranicznych Słowenii wymienił bieżącą agendę europejską, a także transatlantyckie aspiracje krajów Bałkanów Zachodnich i sytuację na Białorusi.

Szef polskiego MSZ poinformował, że dyskusja dotyczyła także możliwości wprowadzenia oferty bezpośrednich lotów PLL LOT do Lublany.

Rozmowa z ministrem spraw zagranicznych Czech – jak poinformował – dotyczyła współpracy dwustronnej i relacji między społeczeństwami obu krajów.

Zbigniew Rau ocenił, że współpraca szczególnie w dziedzinie kultury między Polską i Czechami mogłaby zostać wzmocniona w najbliższym czasie. W tym kontekście przypominał o działalności czeskich opozycjonistów antykomunistycznych i twórców XX-wiecznych, którzy – jak zauważył – są dziś nieobecni w polskiej debacie. Jako przykład pogłębiania współpracy wymienił m.in. możliwość uruchomienie stypendiów dla twórców polskich i czeskich z dziedziny filmu czy literatury.

Forum Strategiczne w Bled to jedna z największych konferencji międzynarodowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Odbywa się od 2006 r. Tegoroczna edycja była poświęcona wyzwaniom związanym z pandemią koronawirusa.

PAP

drukuj