fot. twitter.com/SolidarnaPL

Solidarna Polska: Nie ma zgody na powiązanie budżetu UE z tzw. zasadą praworządności. Nie chodzi tu bowiem o praworządność, a o kolonizację

Solidarna Polska sprzeciwia się propozycji powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej z tzw. zasadą praworządności. Według polityków, jest to próba radykalnego ograniczenia suwerenności Polski.

Porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej z tzw. zasadą praworządności zawarto w ubiegły czwartek.

„Solidarna Polska w zdecydowany sposób sprzeciwia się sformułowanej przez niemiecką prezydencję propozycji powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej z tzw. zasadą praworządności. Nie chodzi tu bowiem o praworządność, a o kolonizację” – oświadczył zarząd Solidarnej Polski.

https://twitter.com/ZiobroPL/status/1326098725962387456

Zdaniem polityków partii Zbigniewa Ziobro, niemiecka propozycja jest próbą radykalnego ograniczenia suwerenności Polski.

„Zuchwałość tej propozycji polega na tym, że jest przedstawiona jako służąca obronie praworządności, a naprawdę stanowi zamach na treść obowiązujących traktatów europejskich” – wskazała Solidarna Polska.

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa.

Decyzje w tej sprawie będą jednak podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te muszą jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. Porozumienie zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

TV Trwam News

drukuj