fot. Krystian Maj/KPRM

M. Morawiecki: Solidarność energetyczna w UE wymaga, by projekt Nord Stream 2 został zamknięty

Energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, by projekt Nord Stream 2 został zamknięty, zagraża on tej solidarności i jeszcze bardziej uzależnia Białoruś i Ukrainę od Rosji – powiedział w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej odniósł się do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił, że trzeba budować unijną solidarność energetyczną.

„Apelujemy o tę unijną solidarność energetyczną, a nie o budowę aliansu w tym przypadku niemiecko-rosyjskiego ponad naszymi głowami. Uważamy, że na tym etapie energetyczna solidarność w Unii Europejskiej wymaga tego, żeby ten projekt został zamknięty, żeby Nord Stream 2 został zakończony, ponieważ zagraża tej solidarności energetycznej i stwarza sytuację jeszcze większego uzależnienia Białorusi i Ukrainy od Rosji” – wskazał szef rządu.

Mówił też, że państwa Grupy Wyszehradzkiej chcą zaproponować Białorusi „pewne możliwości dotyczące stabilizacji sytuacji” gospodarczej.

„Chcemy zaproponować pewne mechanizmy, które są przetestowane, sprawdzone i które mogą doprowadzić do tego, żeby Białoruś była rzeczywiście pomostem między Wschodem i Zachodem, między Rosją a Unia Europejską, bo przecież wszyscy byśmy sobie życzyli dobrobytu narodu białoruskiego, sukcesu gospodarczego, pokoju oraz demokracji i wolności” – mówił premier.

Zaznaczył, że to suwerenna wola narodu białoruskiego wyrażona w wolnych wyborach musi być rozstrzygająca.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl