Premier Morawiecki przekazał szefowi KE „białą księgę” dot. reform sądownictwa

Premier Polski Mateusz Morawiecki wręczył dziś w Brukseli przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude’owi Junckerowi „białą księgę” na temat reform sądownictwa – poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że w „białej księdze” znalazły się „przykłady podobnych rozwiązań z innych krajów UE oraz orzecznictwo międzynarodowych trybunałów”.

„Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską” – podkreśliła Kancelaria Premiera.

Poseł Dominik Tarczyński z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zwraca uwagę na istotną kwestię – w „białej księdze” nie znajdują się tłumaczenia, a argumenty.

-­ Tłumaczy się osoba oskarżona lub oskarżana. My nie jesteśmy oskarżani, lecz politycznie atakowani. W „białej księdze” znajdują się argumenty prawne, merytoryczne, a nie tłumaczenia. Ja uważam, że jeżeli Timmermans, Juncker czy inni chcą dyskutować o prawodawstwie, o praworządności, to muszą to robić ich ludzie, którzy są prawnikami, bo żaden z tych panów prawnikiem nie jest. Miałem okazję rozmawiać z panem Timmermansem, zadawać mu pytania merytoryczne, co do konkretnych zapisów, konkretnej ustawy. Nie potrafił dopowiedzieć. Powinna to być debata merytoryczna, ekspercka – wskazuje poseł PiS.

Poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15 zauważa, że polskiemu rządowi udało się już poprawić stosunki z Brukselą. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że negatywny przekaz na temat Polski w Brukseli był pokłosiem donosów.

– Jeżeli taki przekaz otrzymuje Juncker albo Timmermans, to pytam się, co oni o Polsce mają myśleć? O kraju dziwolągów, jakichś ortodoksyjnych wręcz, czy nawet, powiedziałbym, „niedorozwojów”, którzy chcą w ogóle Unię zniszczyć? – wskazuje Marek Jakubiak.

W Brukseli trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Zaplanowano też rozmowę szefa polskiego rządu z wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem.

W południe planowane jest spotkanie szefa rządu z mediami. Premier Mateusz Morawiecki wystąpi też podczas sesji Brussels Forum. Jest to coroczne spotkanie poświęcone bieżącym problemom politycznym i gospodarczym po obu stronach Atlantyku.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl