Warszawa: dziś rozpoczną się oficjalne obchody 50. rocznicy Marca ‘68

Oficjalne obchody, które będą upamiętniać 50. rocznicę wydarzeń Marca ‘68 rozpoczną się dzisiaj w południe w Warszawie. Na uroczystościach będzie obecny m.in. prezydent Andrzej Duda.

50 lat temu na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów”. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz „aktyw robotniczy”. Był to początek tzw. wydarzeń marcowych. Walka polityczna miała charakter antysemicki, przez co kraj opuściło kilkanaście tysięcy Żydów. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki otworzył debatę pt. „Marzec ‘68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”.

„Jest rzeczą jasną, że tamta sytuacja, tamto państwo nie było państwem niepodległym, państwem suwerennym. Było państwem, które swoje kroki polityczne, swoje działania społeczne i społeczno-polityczne uzależnia od kogo innego, uzależnia od innego mocarstwa, od Moskwy, od Związku Radzieckiego” – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– Ta rzeczywistość, która wtedy panowała, nie może nie być brana pod uwagę, ponieważ w przeciwnym razie będziemy analizowali zdarzenia niejako w próżni. Będziemy mieli do czynienia wyłącznie z mitologią Marca ‘68 i część tej mitologii jest piękna, słuszna i prawdziwa, ale część jest nieprawdziwa i niepiękna. Ta część niepiękna nie ma nic wspólnego z wolnymi Polakami, z Polską, która pragnęła wolności i która o tę wolność walczyła – mówił prezes Rady Ministrów.

Historycy IPN od lat badają przyczyny, przebieg i skutki  protestów młodzieży oraz działań władzy komunistycznej w tamtym okresie. W związku z tym przygotowali nowy spot, który w skrótowej formie przypomina przyczyny i przebieg wydarzeń z Marca 1968 roku.

– To jest wielki protest polskiej młodzieży przeciwko systemowi komunistycznemu, przeciwko ograniczaniu wolności – podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek.

Jednym z elementów wydarzeń marcowych była akcja antysemicka, będąca reakcją na wojnę sześciodniową.

„W swoim czasie towarzysze, otworzyliśmy szeroko nasze granice dla wszystkich, którzy nie chcieli być obywatelami naszego państwa i postanowili udać się do Izraela” – mówił wtedy Władysław Gomułka, ówczesny I sekretarz KC PZPR.

– Inspiracją tej ohydnej kampanii była partia komunistyczna – zaznaczył Jarosław Szarek.

IPN chce zwrócić uwagę nie tylko na najbardziej znanych inżynierów wydarzeń marcowych takich jak Władysław Gomułka czy Mieczysław Moczar.

Ważną rolę w walkach frakcyjnych w PZPR w 1968 roku odgrywał ówczesny I sekretarz PZPR w Katowicach Edward Gierek.

„Jeśli co niektórzy będą nadal próbowali zawracać nurt naszego życia (…), to śląska woda pogruchocze ich kości” – mówił w marcu 1968 r. Edward Gierek.

– Chcielibyśmy przypomnieć, że kroczył w jednym szeregu z tymi, którzy działali wcześniej, używając zresztą klasycznej retoryki marcowej – akcentował Paweł Tomasik z IPN.

Więcej informacji o wydarzeniach z marca z 1968 można znaleźć na stronie internetowej www.marzec1968.pl.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl