fot. facebook.com

Senat pochyli się nad projektem uchwały ws. upamiętnienia rocznicy Marca’68

Do Senatu trafił projekt okolicznościowej uchwały, która ma upamiętnić rocznicę wydarzeń marcowych z 1968 roku. Autorem dokumentu jest senator Jan Żaryn. Uchwała głosi, że władze komunistyczne, uruchamiając w tamtym czasie antysemickie wiece, nie reprezentowały woli Narodu, a jedynie Moskwy.

Komunistami byli też Polacy, i wypada za nich przeprosić wyrzucone wówczas rodziny polskie pochodzenia żydowskiego – czytamy w druku senackim.

Senator prof. Jan Żaryn wskazuje, że projekt uchwały honoruje również osoby, które sprzeciwiły się komunistycznemu reżimowi.

Projekt ten w sposób jednoznaczny wskazuje na docenienie przez Senat tych aktów solidarności, które wówczas miały miejsce. Poza biskupami, których honorujemy, za ich reakcję na wydarzenia 1968 roku, także przypominamy te trzy nazwiska osób, które wówczas zapłaciły wysoką cenę za zachowanie się zgodne z polskimi i chrześcijańskimi wartościami, czyli Jerzego Zawilskiego, Pawła Jasienicę i Stefana Kisielewskiego – akcentuje senator Jan Żaryn.

Projekt ustawy w sprawie Marca’68 przypomina m.in., że aktem, który wywołał wydarzenia z 1968 roku, była decyzja władz komunistycznych o zdjęciu z afiszów Teatru Narodowego „Dziadów” Adama Mickiewicza. Przeciwko temu zaprotestowali m.in. studenci Uniwersytetu Warszawskiego. 8 marca manifestacja została brutalnie stłumiona przez milicję, a fala demonstracji objęła uczelnie w całej Polsce.

Protest młodzieży zbiegł się z czystkami w aparacie partii i administracji dokonywanymi przez grupę komunistów polskich, skierowanymi od 1967 r. przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego.

Projektem uchwały ma zająć się senacka komisja ustawodawcza.

RIRM

drukuj