Wieczorem ruszą obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68

Debaty, spotkania i wystawy składają się na program obchodów 50. rocznicy Marca ’68. Ogólnopolskie obchody zainauguruje we wtorek wieczorem koncert w Filharmonii Narodowej. Główne uroczystości odbędą się w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy.

50 lat temu, 8 marca 1968 r., na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz „aktyw robotniczy”. Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Żydów.

Ogólnopolskie obchody 50. rocznicy Marca ’68 rozpoczną się we wtorek o godz. 19.00 koncertem symfonicznym w Filharmonii Narodowej z udziałem światowej sławy skrzypka Nikolaja Znaidera oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

W środę o godz. 17.00 na Uniwersytecie Warszawskim premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w debacie pt. „Marzec ’68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”. W trakcie debaty przewidziano wystąpienie premiera.

Główne uroczystości odbędą się w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 50 lat temu, 8 marca 1968 r., odbył się wiec studentów. W południe m.in. prezydent Duda, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marzec ’68, która znajduje się na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu obok bramy głównej UW. W trakcie uroczystości przewidziane jest wystąpienie prezydenta.

Godzinę później w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej prof. Jerzy Eisler wygłosi referat „Marzec ’68 po pół wieku: oceny, interpretacje i manipulacje”.

O godz. 14.00 również w dawnej BUW odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „03/68 UW. 50. rocznica Wydarzeń Marcowych” organizowanej przez Muzeum UW (wystawę będzie można oglądać do 31 marca).

Kolejnym wydarzeniem, organizowanym na Uniwersytecie Warszawskim, będzie debata „Marzec 1968 dziś. Rozmowa pokoleń”, która odbędzie się w czwartek o godz. 15.00 w dawnej BUW. W debacie wezmą udział: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Karol Modzelewski, prof. Małgorzata Szpakowska, dr Karolina Wigura i studentka MISH Anna Dobrowolska.

W związku z 50. rocznicą Marca ’68 uroczystości zaplanowano też w Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie.

Patronat nad ogólnopolskimi obchodami objął prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl