fot. PAP/Paweł Supernak

Minister spraw zagranicznych z wizytą na Ukrainie

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii Witold Waszczykowski i Boris Johnson przebywają z wizytą w Kijowie.  Okazją do spotkania jest 25. rocznica nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.

Witold Waszczykowski i Boris Johnson odbędą szereg spotkań na wysokim szczeblu, w tym z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier Iwanną Kłympusz-Cyncadze i ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem. Celem pobytu szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie jest zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także zapewnienie jej władz i społeczeństwa o wsparciu Europy.

 – W trójstronnych rozmowach będziemy rozmawiać o kwestiach szerszych: pokoju na Ukrainie, relacjach z  Rosją, o relacjach Ukrainy z Unią Europejską – wskazywał Witold Waszczykowski.

Minister zaznaczył podczas konferencji prasowej przed odlotem do Kijowa, że Wielka Brytania, mimo iż za chwilę zdecyduje się na Brexit, pozostaje w dalszym ciągu bardzo ważnym partnerem Europy.

– Podziela nasze spojrzenie na bezpieczeństwo i jest gotowa angażować się w rozwiązywanie konfliktów w Europie. To mnie bardzo cieszy. To pokazuje, że Europa nie jest skazana na jeden tandem, który dominuje w tej chwili, ale również jest możliwość, aby inne kraje europejskie odgrywały istotą rolę w rozwiązywaniu problemów europejskich i również miały możliwość inicjowania rozwiązań pokojowych – podkreślił szef MSZ.

Witold Waszczykowski odwiedzi m.in. Majdan, a także polski cmentarz wojenny w Bykowni.

– Tam będzie mi towarzyszył minister spraw zagranicznych Ukrainy, a z ministrem Borisem będę miał okazję być na Majdanie. Złożymy hołd  przy pomniku Niebiańskiej Sotni już prawie w trzecią rocznicę Majdanu – powiedział polski minister spraw zagranicznych.

W marcu tego roku mijają trzy lata od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę i naruszenia przez Rosję prawa międzynarodowego poprzez bezprawną aneksję Krymu. Wielka Brytania i Polska w pełni popierają suwerenność Ukrainy. Niezmiennie podkreślają także, że Krym należy do Ukrainy, i Rosja musi go zwrócić. Polska i Wielka Brytania należą również do państw udzielających największego wsparcia Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie, która nadzoruje zawieszenie broni i wycofanie broni ciężkiej na wschodzie tego kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj