W poniedziałek nie będzie decyzji w sprawie umowy z Ukrainą

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie podejmą na poniedziałkowym na spotkaniu w Luksemburgu decyzji w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą – poinformowały w piątek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Decyzja o tym, czy na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada UE podpisze umowę z Ukrainą, może zapaść „albo na następnej radzie ministrów spraw zagranicznych w listopadzie (18 listopada – PAP), albo później, gdy będziemy zbliżać się do szczytu, albo też być może na samym szczycie” – powiedział dziennikarzom wysoki rangą unijny dyplomata. „Zobaczymy.

Na obecnym etapie nie można precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie” – powiedział dyplomata. Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami decyzja dotycząca umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą miała zostać podjęta właśnie na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Luksemburgu.

Jednak Ukraina nie spełniła jeszcze wszystkich postawionych jej przez UE warunków podpisania umowy, w tym nie znalazła rozwiązania dla sprawy przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. UE domaga się uwolnienia tej polityk, uważając, że znalazła się za kratkami z powodów politycznych.

PAP

drukuj