PAP/Leszek Szymański

Prezydent podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Ma ona na celu stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie strategii. Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że zachorowalność na nowotwory co roku wzrasta. O chorobie dowiaduje się 160 tys. osób. Umiera aż 100 tys. pacjentów.

– Zachorowalność na nowotwory drastycznie wzrośnie – tak się przewiduje – w następnych latach; w ciągu najbliższych 5 lat o 15 proc., a w ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się, że wzrośnie o 28 proc. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że dłużej żyjemy, a tym samym prawdopodobieństwo tego, że zapadniemy na chorobę nowotworową, po prostu wzrasta. To będzie zjawisko, które najprawdopodobniej będzie się pogłębiało, w związku z tym potrzebujemy strategii kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje nie tylko samo czysto pojęte leczenia, a więc czysto pojęte działania o charakterze medycznym. Potrzebujemy także profilaktyki i edukacji – wskazał prezydent.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślił, że jest to dobry dzień dla pacjentów, ale też i onkologii.

–  Te wszystkie działania są po to, żebyśmy to wszystko, o czym mówił pan prezydent – ta wzrastająca ilość nowotworów – żebyśmy się przygotowali do tego, żebyśmy się przygotowali do nadchodzących nakładów w ochronie zdrowia. Co roku wydajemy więcej. W 2024 roku będzie to o 60 miliardów złotych więcej niż w roku 2019. Narodowa Strategia Onkologiczna ma nam powiedzieć, jak te pieniądze wydać najracjonalniej w taki sposób, żeby polski pacjent miał z tego największą korzyść, dlatego bardzo dziękuję. To jest naprawdę dobry dzień dla polskich pacjentów i polskiej onkologii – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Narodową Strategię Onkologiczną opracuje zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, prezydenta, NFZ, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych i towarzystw onkologicznych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj