fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda po Radzie Gabinetowej: Apelowałem, by urzędy sprawniej załatwiały sprawy obywateli

Prezydent Andrzej Duda poinformował po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że zwrócił uwagę ministrom „na funkcjonowanie administracji państwowej i administracji publicznej” w czasie epidemii, które, w jego ocenie, mogłyby sprawniej załatwiać sprawy obywateli.

„Dalecy jesteśmy od jakiegoś hurraoptymizmu, ale na tle innych krajów, sytuacja w naszym kraju, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań nie wygląda źle, jeżeli chodzi o liczbę zgonów tym bardziej, na szczęście nie zmarło w związku z koronawirusem żadne dziecko” – powiedział prezydent.

Odnosząc się do głosów, które się pojawiły w związku z otwarciem szkół i powrotem dzieci do szkół, Andrzej Duda uspokajał, że „sytuacja jest cały czas monitorowana, środki ostrożności są zachowywane”.

Mówiąc o sytuacji gospodarczej ocenił, że tarcze antykryzysowe „w dużym stopniu zadziałały”.

„Oczywiście bezrobocie w związku z koronawirusem wzrosło w stosunku do tego, co było wcześniej, ale nie wzrosło bardzo, bo w ciągu ostatnich trzech miesięcy jest stabilne i wynosi w tej chwili 6,1 proc., a więc jest to nieco ponad milion osób bezrobotnych w skali kraju” – zauważył.

Prezydent poinformował, że zwrócił uwagę ministrom „na funkcjonowanie administracji państwowej i administracji publicznej” w czasie epidemii, które, w jego ocenie, mogłyby sprawniej załatwiać sprawy obywateli.

„Często są zgłaszane informacje, że ta administracja działa w sposób wysoce ograniczony, tak bardzo ograniczony, że wydaje się, że nie jest to uzasadnione stanem epidemicznym, jaki jest w naszym kraju. W związku z tym bardzo proszę, żeby zwrócić uwagę tym urzędem, które bezpośrednio podlegają administracji rządowej, myślę przede wszystkim o administracji skarbowej, urzędach skarbowych, o urzędach wojewódzkich, żeby obsługa petentów, obsługa obywateli odbywała się oczywiście z zachowaniem środków ochronnych, ale jednak żeby się odbywała” – podkreślił szef państwa polskiego.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „panie, które sprzedają w sklepach, czy które obsługują kasy w marketach, mogą obsługiwać klientów”.

„Jestem przekonany, że pracownicy administracji publicznej również mogą używać różnego rodzaju zabezpieczeń i jednak te sprawy obywatelskie powinny być załatwiane” – zauważył.

Prezydent zaznaczył, że „administracja musi działać i państwo musi działać”.

„Dlatego zaapelowałem do państwa ministrów o to, aby twardo zmonitorowali te sprawy” – oświadczył.

Dodał, że poprosił też szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, aby „zwrócił uwagę na to strukturom samorządowym”.

„Sam także apeluję do przedstawicieli samorządu terytorialnego w całym kraju, aby zwrócili uwagę jak funkcjonują urzędy samorządowe” – powiedział Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl