fot. PAP/Jacek Turczyk

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii

Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w stolicy Rumunii – Bukareszcie. Dziś spotkał się już na wspólnej konferencji z prezydentem tego kraju. Z kolei jutro weźmie udział w spotkaniu prezydentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowy zakończą się przyjęciem wspólnej deklaracji. Ma być ona ważnym głosem w dyskusji w sprawie przyszłorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda mówił dziś, że obecność NATO w Europie Środkowo-Wschodniej powinna być zwiększana, bo jest to kwestia zrównoważonego rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polski prezydent podkreślił też, że Rumunia jest strategicznym partnerem Polski w regionie.

Obaj z panem prezydentem mamy tutaj jednoznaczną opinię, że obecność NATO w naszej części Europy powinna być zwiększana, że ma to charakter naturalny. Jest to kwestia zrównoważonego rozwoju NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że konsekwentnie powinna być zwiększana obecność infrastrukturalna Sojuszu wykorzystywana do ćwiczeń wojskowych, a także obecność jednostek wojskowych NATO. Polski prezydent powiedział, że powinny zostać podjęte działania, by porozumienia z Newport zostały pogłębione. Prezydenci Polski i Rumunii zgodnie sprzeciwili się także budowie Nord Stream 2. Podczas spotkania poruszyli również kwestię współpracy państw tzw. Międzymorza.

Mamy z panem prezydentem absolutnie wspólny pogląd, że trzeba szukać nowych rozwiązań. Nie można pozwolić, by uzależnienie Unii Europejskiej, jako rynku odbiorczego, od gazu rosyjskiego się pogłębiało. To także kwestia zdecydowanego sprzeciwu Polski wobec Nord Stream 2. Uważamy, że ta decyzja ma charakter polityczny. Nie jest uzasadniona ani ekonomicznie, ani gospodarczo – zwrócił uwagę Prezydent RP.

Także prezydent Rumuni wyraził zadowolenie ze wspólnych poglądów, co do współpracy z naszym krajem.

Cieszymy się, że w Polsce mamy partnera, z którym możemy dzielić wspólne wizje, realizować wspólne cele, które mają na względzie nasze najważniejsze interesy – zaznaczył Klaus Iohannis.

W planie wizyty Andrzeja Dudy w Bukareszcie jest także spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Rumunii, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz szefa izby niższej parlamentu Czech. Rozmowy mają zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji, która ma być ważnym głosem w dyskusji w kwestii szczytu NATO w 2016 roku w Warszawie.

To jest kolejny etap pracy nad tym, żeby szczyt warszawski był szczytem decyzyjnym, żeby on bezpieczeństwo w ramach NATO zwiększył i poszerzył spójność NATO jeśli chodzi o zdolności obronne – podkreślił Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jutro prezydent złoży w Bukareszcie wiązankę pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, a także spotka się z Polonią.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj