Prezydent A. Duda: Powinniśmy umożliwić młodym ludziom prowadzenie działalności w Polsce

Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy – mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z przedstawicielami startupów. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w Unii Europejskiej.

Organizatorami spotkania była Kancelaria Prezydenta RP oraz Fundacja Startup Poland. Jego celem jest promowanie innowacyjności polskiej gospodarki. Fundacja Startup Poland przeprowadziła otwarty nabór przedsiębiorstw, z których wybrana została finałowa dziesiątka zaproszona na spotkanie z prezydentem.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim zaproszone firmy zaprezentowały swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Swoją działalność pokazały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych oraz organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

„Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, jeżeli mówimy o tym, że młodzi – którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością – opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (…) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył prezydent, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa i zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

„Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną” – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, która wynosi 2 proc. PKB.

Andrzej Duda wyjaśnił, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką opartą na wiedzy.

„Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawieckim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi” – oświadczył prezydent.

Jak dodał Andrzej Duda, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu, jak i wsparcie finansowe oraz poprzez specjalne programy.

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podkreślił, że „komponent informatyczny”, związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak zaznaczył, to „dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów”.

Minister wręczył przedstawicielom trzech startupów specjalne „paszporty”, które uprawniają do udziału w listopadowym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii i biznesu.

Otrzymały je trzy firmy: Reality Games – studio m.in. produkujące gry, SatAgro – serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej – aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw – oraz Nano Sanguis, która tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

Andrzej Duda wręczył siedmiu pozostałym startupom zaproszonym na spotkanie specjalne „paszporty” uprawniające do wstępu na pokład samolotu specjalnego, którym udawać się będzie w podróże zagraniczne. Przedstawiciele wyróżnionych startupów będą mogli w ciągu najbliższego roku towarzyszyć prezydentowi podczas jednej z takich podroży, aby w ten sposób promować swój pomysł także za granicą.

Zaproszenie otrzymały: FlyTech UAV – firma m.in. produkująca innowacyjne latające systemy bezzałogowe – drony; Migam – twórca specjalne aplikacji dla osób niesłyszących; Nexbio – firma biotechnologiczna zajmująca się identyfikowaniem organizmów zagrażających uprawom roślinnym.

Ponadto zaproszenie dostały: Photon – twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania; Elmodis – startup, który tworzy rozwiązanie sprzętowe i programowe poprawiające efektywności maszyn przemysłowych oraz VoicePin – twórca systemu głosowego potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl