fot. PAP/Leszek Szymański

K. Szczerski: W poniedziałek prezydenci A. Duda i W. Zełenski podpiszą wspólną deklarację

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpiszą w poniedziałek w Kijowie wspólną deklarację, która kompleksowo opisuje strategię i cele wspólnej polityki w obszarze m.in. historii, gospodarki i bezpieczeństwa – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w niedzielę Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni wzięli udział w obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. To pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary prezydenckiej na Ukrainie.

Po zakończeniu ceremonii szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił na briefingu prasowym, że w poniedziałek rozpocznie się polityczna część wizyty. Jak poinformował, prezydent Andrzej Duda będzie m.in. rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

„Panowie prezydenci przyjmą bardzo ważną deklarację polityczną, która podsumowuje i jest przeglądem wszystkich najważniejszych wątków w relacjach dwustronnych, zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji gospodarczej, ale także sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach oraz kwestii historycznych” – poinformował prezydencki minister.

Jak dodał, „to niezwykle ważny dokument, który kompleksowo, na najbliższe lata opisuje strategię i cele naszej wspólnej polityki polsko-ukraińskiej, relacji polsko-ukraińskich w różnych obszarach”.

„Również jutro PGNiG podpisze umowę, dzięki której będzie miało prawo uczestniczenia w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie. Chcemy inwestować na Ukrainie. Chcemy, żeby to partnerstwo energetyczne obejmowało także własność. PGNiG dzięki tej umowie będzie miał otwartą drogę, by negocjować możliwości wejścia w proces prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie” – powiedział Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek przed południem zaplanowano złożenie symbolicznego koszyka przez prezydenta Andrzeja Dudę pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, a także zapalenie przez polskiego przywódcę znicza pod Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Następnie odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Zełenskiego, po której zaplanowano rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Zełenskiego oraz rozmowy obu delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Po rozmowach zaplanowana jest ceremonia podpisania wspólnej deklaracji przez Andrzeja Dudę i Wołodymyra Zełenskiego, po której obaj prezydenci spotkają się z mediami.

W dalszej części dnia zaplanowane są spotkania prezydenta z ukraińskim premierem oraz szefem ukraińskiego parlamentu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl