fot. PAP/Paweł Supernak

Ukraina: W.Waszczykowski i W. Hrojsman o współpracy dwustronnej i regionalnej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozmawiał we wtorek w Kijowie z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem o wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy. Politycy omówili także możliwości współpracy w wymiarze regionalnym w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim relacji dwustronnych oraz możliwości współpracy w wymiarze regionalnym w ramach Grupy Wyszehradzkiej – poinformował po spotkaniu dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

„Minister Witold Waszczykowski potwierdził, że bez demokratycznej Ukrainy projekt zintegrowanej Europy nie jest możliwy do przeprowadzenia” – mówił Rafał Sobczak.

Jak podkreślił dyrektor biura prasowego MSZ, Polska będzie działała na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim.

„Minister oraz premier rozmawiali o tym, co zostało zapoczątkowane w czasie ostatniego spotkania w Krynicy. Format V4 plus Ukraina będzie kontynuowany” – oświadczył Rafał Sobczak.

Według dyrektora biura prasowego MSZ, minister Waszczykowski podczas rozmowy z Hrojsmanem podkreślał, że ważnym elementem polsko-ukraińskiej współpracy jest wymiana kontaktów pomiędzy społeczeństwami; mówił o ponad milionie wydanych wiz Ukraińcom oraz o przyjęciu 30 tys. studentów ukraińskich. Jak wskazał Rafał Sobczak, rozmowa dotyczyła także dialogu historycznego.

Szef polskiego MSZ we wtorek w Kijowie rozmawiał także z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.

W środę minister Witold Waszczykowski będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksandrem Turczynowem.

PAP/RRIM

drukuj