Specjalny zespół zbada doniesienia „Rz” o zaniedbaniach BOR

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał zespół, który ma zweryfikować doniesienia medialne ws. zaniedbań Biura Ochrony Rządu dot. obsługi aut, którymi podróżuje prezydent. Zespół sprawdzi też „procedury ochronne, czyli przeprowadzi głębszy audyt”. Ma na to 14 dni.

Dziennik „Rzeczpospolita” napisał, że nowe informacje o wypadku z udziałem prezydenckiego samochodu wskazują, że „w BOR świadomie narażano prezydenta na niebezpieczeństwo”. Według gazety w limuzynie Andrzeja Dudy założono oponę wycofaną z użycia; nowych w magazynie nie było”.

To są doniesienia prasowe, dlatego sprawę zbada zespół i wtedy będzie można powiedzieć coś więcej – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

– Powołaliśmy dzisiaj zespół kontrolny, który zweryfikuje te doniesienia i sprawdzi w ramach kontroli (którą sprawuje minister spraw wewnętrznych i administracji w ramach nadzoru ustawowego) procedury ochronne i działania w zakresie technicznym – związanym ze sprzętem, który służy ochronie osób ochranianych. Daliśmy temu zespołowi 14 dni, żeby sprawdził nie tylko tę jednostkową sprawę, ale i procedury ze strony naszej, czyli organu, który sprawuje nadzór nad Biurem Ochrony Rządu – poinformował wiceminister.

Na początku marca w samochodzie, którym podróżował prezydent autostradą A4, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła, w wyniku czego auto wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.

W ubiegłym tygodniu wiceszef BOR płk Jacek Lipski przedstawił wewnętrzne ustalenia ws. incydentu z limuzyną prezydenta. Według niego dwie instrukcje podpisane przez poprzednich szefów BOR są niezgodne z normami bezpieczeństwa, które przewidział producent pojazdu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl