Sejmowe komisje zbiorą się ws. sytuacji polskich szkół w Wilnie

Po głosowaniach w Sejmie rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie trzech sejmowych komisji ws. sytuacji polskich szkół w Wilnie. O próbie likwidacji pięciu polskich placówek przez tamtejsze władze poinformował wczoraj poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk.

Dziś Komisja Łączności z Polakami za Granicą, Komisja Spraw Zagranicznych oraz  Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrzą projekt dezyderatu w tej sprawie. 

Sytuacja jest bardzo poważna, stad konieczność zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji – podkreślał na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą poseł Michał Dworczyk.

– Z jednej strony, będziemy chcieli w tym dezyderacie wyrazić nasz brak zgody na prowadzenie działań mających na celu likwidację szkół z polskim językiem nauczania w mieście Wilnie. Z drugiej strony, będziemy chcieli zwrócić się do polskiego rządu  z prośbą o intensyfikację działań i włączenie się w tę konkretną sytuację. Tutaj nie mówimy już o sytuacji całej oświaty polskojęzycznej na Litwie, tylko będziemy mówić konkretnie o Wilnie – poinformował Michał Dworczyk.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wskazał, że prace, które odbywają się w Radzie Miasta Wilna, dążą do likwidacji m.in. szkoły im. J. Lelewela. Dodatkowo niepokój budzi fakt, że władze Wilna nie reagują na postulaty rodziców polskich dzieci.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl