Polacy na Białorusi przygotowują się do Bożego Narodzenia

Dla mieszkających na Białorusi Polaków święta Bożego Narodzenia to szczególny czas – ważny ze względu na przeżycia religijne i tradycje, ale także dający poczucie wielkiej łączności z Polską – mówią przedstawiciele środowisk polskich z Białorusi.

„Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych świąt, czas rodzinny. Na Grodzieńszczyźnie, gdzie mieszka ok. 80 proc. Polaków, tradycje bożonarodzeniowe są pielęgnowane ze szczególną starannością” – powiedziała PAP Andżelika Borys, szefowa największej organizacji zrzeszającej białoruskich Polaków, nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

„To rodzinna wieczerza wigilijna z 12 potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, wspólny udział w Pasterce. W wielu domach żywa jest tradycja zapraszania znajomych, sąsiadów, którzy nie mają z kim zasiąść do wigilijnej kolacji” – opowiada Borys. Dodaje, że dla Polaków z Białorusi Święta mają nie tylko znaczenie religijne, ale są też ważnym wyrazem polskiej tożsamości.

„To okres, kiedy bardzo odczuwa się łączność z Polską. W czasach, kiedy nie można było otwarcie praktykować, ta tradycja była również sposobem podtrzymywania polskości” – dodaje Borys.

Boże Narodzenie to czas spędzany w gronie rodzinnym, ale i w okresie przedświątecznym w Związku Polaków odbywa się wiele spotkań opłatkowych.

„To czas integracji, praktycznie codziennie odbywają się spotkania w różnych oddziałach lokalnych” – podkreśla prezes ZPB.

Helena Marczukiewicz, która kieruje mińskim oddziałem ZPB, mówi PAP, że również w stolicy przygotowania do Świąt to okres bardzo wytężonej pracy.

„Przywieźliśmy z Polski choinkę, upiększyliśmy naszą siedzibę, w której organizujemy przedświąteczne spotkania dla dzieci. Spotkanie opłatkowe dla członków naszej organizacji chcemy zorganizować już po Bożym Narodzeniu, po Adwencie, kiedy można będzie w wesołej atmosferze pośpiewać kolędy, potańczyć” – mówi Marczukiewicz.

„Stół z tradycyjnymi potrawami, opłatek i wyjście na pasterkę to obowiązkowy punkt programu” – opowiada. W niektórych parafiach pasterka jest odprawiana o północy, w niektórych trochę wcześniej.

„Na stole wigilijnym, zgodnie z tradycją, są karp, uszka, grzyby i kutia” – mówi Stanisław Sienkiewicz, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej. Dodaje, że również w PMS najbardziej intensywny jest okres przed Świętami.

„Opłatki nauczycieli, opłatki klasowe, jasełka i wizyty Mikołaja – już się odbyły. Teraz przygotowujemy się do świąt w gronie najbliższej rodziny, a po Bożym Narodzeniu będziemy kontynuować spotkania opłatkowe różnych grup” – mówi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl