Nowi ministrowie planują zmianę dotychczasowej polityki

Ministrowie rządu Beaty Szydło objęli swoje resorty. Obowiązki przekazali im ich poprzednicy, którzy kończą swoją kadencję. W wielu przypadkach nowi ministrowie planują zmianę dotychczasowej polityki.

Nowa minister edukacji Anna Zalewska chce odejścia od obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce zamienić system ochrony zdrowia w służbę zdrowia. Zmiany dotyczące prokuratury i procedury karnej zapowiedział natomiast Zbigniew Ziobro, który objął resort sprawiedliwości.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że jego celem jest zapewnienie Polakom i państwu pełnego bezpieczeństwo. O celach resortu Elżbiety Rafalskiej może świadczyć już sama nazwa ministerstwa. Dotychczasowe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej teraz będzie Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Politolog Agnieszka Łukasik mówi, że przed nowym rządem stoi kilka pilnych zadań, które wynikają z obietnic wyborczych.

Myślę tutaj przede wszystkim o obietnicy związanej z kwotą 500 zł na dziecko, obietnicy zmiany trybu posyłania dzieci do szkół podstawowych z sześciu lat na siedem lat, żeby dzieci podejmowały tę naukę w szkołach podstawowych w wieku siedmiu lat. No i oczywiście kwestia gimnazja, ewentualnego rozwiązania tego typu placówek. Jeżeli chodzi z kolei o politykę zagraniczną to wydaje się, że nastąpi tutaj przesunięcie akcentów. Raczej nie wyobrażam sobie już tak silnej współpracy z duetem niemiecko-francuskim. Wydaje mi się, że nastąpi tutaj przesunięcie tych akcentów w kierunku współpracy regionalnej. Myślę o Grupie Wyszehradzkiej, ewentualnie silniejszej współpracy z państwami bałtyckimi – stwierdza Agnieszka Łukasik.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda powołał gabinet Beaty Szydło. Od tego czasu nowa premier ma 14 dni na to, by wygłosić expose. Najprawdopodobniej zrobi to w środę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl