[TYLKO U NAS] P. Duda: Niewykluczone, że zgłosimy skargę do Trybunału Konstytucyjnego odnośnie wolnych niedziel

Niewykluczone, że zgłosimy skargę do Trybunału, jeżeli projekt ustawy dotyczący wolnych od handlu niedziel przejdzie w obecnym kształcie – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Podczas wywiadu w TV Trwam i Radiu Maryja szef państwa polskiego Andrzej Duda powiedział, że każda niedziela powinna być dniem wolnym od handlu [czytaj więcej].

– Bardzo się cieszę, że wreszcie w tej sprawie wyraźny sygnał dał prezydent Andrzej Duda (…). Dobrze, że Dudy mówią jednym głosem. Idzie w świat, że Prezydent Rzeczypospolitej jest takiego samego zdania, jak związek zawodowy „Solidarność”, wielu Polaków i Episkopat Polski – wskazał przewodniczący.

Piotr Duda zwrócił uwagę, iż to, co dzieje się w tej chwili w parlamencie, uważa za nieskończoną jeszcze batalię o wolne niedziele.

– Jestem przekonany, że nastąpi jakaś refleksja, szczególnie wśród posłów Prawa i Sprawiedliwości, i deklaracje, o których mówili przed wyborami wejdą w życie (…). Mam nadzieję, że wreszcie zostanie dopełniony program Rodzina 500 plus, bo tu chodzi nie tylko o pomoc materialną, ale także duchową – żeby rodziny mogły wspólnie przeżywać niedzielę. Dla nas jako związku zawodowego „Solidarność” jest to priorytet. Tak samo, jak priorytetem było przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego – podkreślił przewodniczący „Solidarności”.

Gość Radia Maryja akcentował, że możliwości związku zawodowego w kwestii ustanowienia wolnych niedziel są ograniczone.

– Nie możemy w tym przypadku iść na kompromisy. W projekcie ustawy, pod którym zbieraliśmy podpisy wśród obywateli, było jasno napisane: wszystkie niedziele wolne (…). Nie możemy oszukać tych ludzi, gdyż podpisywali się pod projektem obywatelskim dotyczącym ograniczenia zatrudnienia we wszystkie niedziele, a nie tylko w co drugą – oznajmił Piotr Duda.

Niewykluczone, że w pewnych aspektach, jeśli ustawa przeszłaby w obecnym kształcie – zgłosimy skargę do Trybunału – mówił przewodniczący „Solidarności”.

– W bodajże art. 9 konkordatu, umowy międzynarodowej Rzeczypospolitej Polskiej i państwa Watykan, jest mowa o wszystkich niedzielach wolnych. Musimy przeanalizować to z naszymi prawnikami, czy mamy taką możliwość (zgłoszenia skargi do Trybunału-red.) – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Według Piotra Dudy nieuwzględnianie w projekcie ustawy wszystkich niedziel wolnych od handlu jest brakiem woli politycznej.

– Uważam, że tu jak najmniej powinno być tego koniunkturalizmu. Polityka społeczna, która od dwóch lat jest realizowana przez Prawo i Sprawiedliwość to jest przepaść – oczywiście w pozytywnym kierunku – w stosunku do rządów PO-PSL. Uważamy, że jest kolejnym czynnikiem idącym w kierunku polityki prorodzinnej. PiS nie powinien bawić się w koniunkturalizm, patrzeć na sondaże – zaznaczył.

Przewodniczący związku zawodowego dodał też, iż ci, którzy dzisiaj mówią, że odbierana jest im wolność, bo w niedzielę nie mogą robić zakupów – zapominają, że poprzez swoją wolność starają się ubezwłasnowolnić drugą osobę. Odbierają wolność innym, szczególnie matkom, które w tym dniu chciałyby być z rodziną w domu – podkreślał Piotr Duda.

– Jest 500 plus, Maluch plus, Mieszkanie plus, Przedszkole plus, ale jest Niedziela minus. Chodzi o to, żeby wszystko było na plus – akcentował gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z przewodniczącym „Solidarności” Piotrem Dudą dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj