„Solidarność” przedstawia skład Rady Dialogu Społecznego

Szef „Solidarności” Piotr Duda i 7 osób z Komisji Krajowej ma zasiadać w pierwszym składzie Rady Dialogu Społecznego. „S” wskazała swoich przedstawicieli i zgłosiła ich prezydentowi, który ją powołuje.

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną. Komisja jednak formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. W Radzie zasiądą przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu.

Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”, wskazuje, że powołane osoby mają duże doświadczenie.

– Poza przewodniczącym i ścisłym prezydium, w Radzie Dialogu zasiadają jeszcze przedstawiciele Komisji Krajowej, czyli najwyższej władzy wykonawczej związku. Każdy z nich ma spore doświadczenie dialogu     w negocjacjach. To są członkowie rady zatrudnienia, osoby, które funkcjonowały w radzie nadzorczej ZUS-u, a więc w większości posiadający ogromne doświadczenie, a 5 osób, to są dotychczasowi członkowie Komisji Trójstronnej. Dzisiaj najważniejsze jest, aby wszystkie strony dialogu zgłosi swoich przedstawicieli, a nie wszystkie jeszcze to zrobiły – mówi Lewandowski.   

Powołanie Rady Dialogu Społecznego stało się konieczne po tym, jak w 2013 roku związkowcy wycofali się z prac komisji trójstronnej. Podnosili, że dialog jest pozorowany. Nowa Rada, w odróżnieniu od komisji, ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa.

RIRM

drukuj