Katowice: Protest i petycja pracowników kultury ws. płac

Podjęcia działań zmierzających do podniesienia płac pracowników kultury żądają przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Muzealników i innych Instytucji Kultury NSZZ Solidarność. W poniedziałek w Katowicach przekazali petycję w tej sprawie.

Przedstawiciele komitetu przybyli w poniedziałek do Urzędu Marszałkowskiego z petycją oraz mozaiką z napisem „Śląskie Dziady Kultury”, którą wręczyli członkowi zarządu województwa Henrykowi Mercikowi.

My nie idziemy po podwyżki, my na razie idziemy po wyrównanie wieloletnich zaległości. Nie ustąpimy. O podwyżkach będziemy rozmawiali wtedy, kiedy osiągniemy średnią, która nie będzie dziadowska, nie będzie nas ośmieszała w skali Europy – powiedział w gabinecie wicemarszałka Roland Dobosz z komitetu protestacyjnego muzealników.

Według przedstawicieli związków niekorzystna sytuacja płacowa pracowników instytucji kultury trwa od 2008/2009 roku i „zagraża stabilności pracy” instytucji oraz zwiększa niepokój i niepewność o przyszłość zawodową pracowników.

„Wielu pracowników instytucji kultury musi przeżyć za 1700 zł, a pensja >>dziadowska<< 1250 zł netto na etat nie jest wcale wyjątkiem. Nie da się bowiem inaczej określić poziomu naszych wynagrodzeń. Nie zgadzamy się na argumenty >>że przecież takie są zarobki w kulturze<<. (…) Słyszymy ją na co dzień. Niestety nie utrzymamy za nie naszych rodzin” – napisali w petycji.

Pracownicy instytucji kultury podkreślali, że kształcenie specjalistów z różnych dziedzin kultury, czy wzrost kompetencji zawodowych jest procesem długotrwałym, szczególnie w przypadku pracowników muzeów, których „specjalizacja wymaga wysokich kompetencji i samokształcenia, trwającego wiele lat”.

Podkreślali, że oczekują „natychmiastowych” działań, które zmienią ich sytuację materialną.

Muszą znaleźć się środki na podwyżki dla muzealników, bibliotekarzy, pracowników scen polskich, filharmoników i animatorów kultury. Musimy nadrobić wieloletnie zaległości płacowe w instytucjach kultury – zaapelowali w poniedziałek.

W petycji zaznaczyli, że oczekują, iż ich pensje zbliżą się do wys. 4,5 tys. brutto w ciągu trzech lat. „W 2013 roku podano taką kwotę jako średnią pensję pracowników kultury” – napisali w petycji. Według nich „taką średnią zawyżają płace pracowników w nowo wybudowanych obiektach”.

Protest odbył się pod hasłem „W samo południe – sztafeta Dziadów Kultury”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl