E. Rafalska: Część propozycji „Solidarności” będzie uwzględniona w nowelizacji o ograniczeniu handlu

Część propozycji, które składa NSZZ „Solidarność” będzie uwzględniona w nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, nad którą pracujemy – podkreśliła w czwartek szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

NSZZ „Solidarność” skierowała do minister Rafalskiej pismo, w którym proponuje zmiany w obecnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę. Miałyby one dotyczyć m.in. wydłużenia zakazu handlu na część soboty i poniedziałku oraz zmian w możliwości otwierania sklepów jako tzw. placówek pocztowych.

Minister powiedziała w czwartek w radiowej „Jedynce”, że zapoznała się z sugestiami „Solidarności”.

„Część propozycji +Solidarności+ będzie uwzględniona w nowelizacji, nad którą pracujemy. Rzeczywiście jest tak, że część pracodawców nadinterpretuje przepisy, jakie wprowadziliśmy i ta nadinterpretacja nie jest zgodna z naszymi intencjami” – podkreśliła.

Rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski powiedział w czwartek PAP, że „Solidarność” jest zadowolona z deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele.

„Gdyby jednak został uwzględniony pierwotny projekt, który został złożony przez komitet obywatelski, którego +Solidarność+ była częścią, to nie rozmawialibyśmy dziś o tej nowelizacji. Bo tych wykluczeń wtedy było dużo mniej, a sam projekt ustawy był bardziej spójny. Dzisiaj naprawiamy to, przed czym przestrzegaliśmy PiS, że tworzenie tak szerokiego katalogu wykluczeń będzie stwarzało możliwości do nadużyć lub omijania tej ustawy. I dzisiaj jesteśmy tego świadkami. Nowelizacja jest więc czymś oczywistym” – dodał Marek Lewandowski.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel będą zaostrzone. Sklepy będą otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią.

Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe – zakaz handlu ma obowiązywać we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto – jak zapisano w ustawie – w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od tysiąca do nawet 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl