fot. Tomasz Strąg

J. Kaczyński: Polska jest dziś ostoją wolności w Europie

Polska jest dziś w Europie ostoją wolności, a patrząc na bieg wydarzeń sądzę, że jeszcze przez długie lata taką ostoją będzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek na antenie TVP Info.

„Jeżeli pytać o miarę wolności i demokracji w Europie, to jesteśmy w czołówce, a nawet bym zaryzykował, że na pierwszym miejscu” – ocenił Kaczyński.

„Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, gdzie jest tyle realnej wolności. Bo przecież na Zachodzie jest ona ograniczona m.in. poprawnością polityczną. Jednocześnie mechanizmy demokratyczne, mimo wszystkich swoich ułomności, pozwalają na to, żeby kraj się zmieniał, żeby choroby, patologie społeczne były odsuwane, bo właśnie my to w tej chwili robimy” – przekonywał prezes PiS.

Jak dodał, „nie wszystkim to się podoba”.

„Wielu w Europie chce takiej demokracji, która będzie czystym pozorem. Niektórzy opowiadają się w istocie za ustrojem trybunalskim, takim gdzie w gruncie rzeczy sądy, a tak naprawdę pewna grupa społeczna, czyli sędziowie, decydują o wszystkim, bo są ostatnią instancją” – mówił Jarosław Kaczyński.

Pytany o wymiar sprawiedliwości, Kaczyński powiedział: „Oczywiście oni muszą być ostatnią instancją w sporach między obywatelami, między instytucjami (…) To jest niezwykle istotna sprawa. Sądownictwo jest podstawą dobrze funkcjonującego mechanizmu państwowego, państwa praworządnego i państwa demokratycznego. Ale to nie oznacza, że oni są suwerenem. Suwerenem jest naród, suwerenem są Polacy i my to poprzez parlament, poprzez metodę przedstawicielską realizujemy”.

„Realizujemy przebudowując Polskę, Polskę jako kraj demokratyczny, jako ostoję wolności w Europie. Polska jest dziś w Europie ostoją wolności, a patrząc na bieg wydarzeń sądzę, że jeszcze przez długie lata taką ostoją będzie” – dodał prezes PiS.

PAP/RIRM

drukuj