J. Kaczyński: Początek przekopu Mierzei Wiślanej jeszcze w trakcie tej kampanii wyborczej

Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej – zapowiedział w Radiu Olsztyn prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Lider partii rządzącej dodał, że inwestycja jest ważna ekonomicznie, ale jest także demonstracją polskiej suwerenności. Polityk na antenie Polskiego Radia Olsztyn był pytany między innymi o zarzuty Federacji Rosyjskiej, że inwestycja może być niebezpieczna ze względów ekologicznych.

– To jest ważne z punktu widzenia statusu Polski. Polska musi ostatecznie zrzucić z siebie wszelkie pozostałości statusu państwa zależnego. Z tego punktu widzenia – nawet gdyby on był jedynym – warto ten przekop zrobić. Oczywiście w tej chwili bardzo często różnego rodzaju siły odwołują się do ekologii, ale jeśli chodzi o ekologię, to ja bym wspomniał o Nord Stream I i Nord Stream II. To jest dopiero naruszenie na Bałtyku bezpieczeństwa ekologicznego na ogromną skalę. W przypadku przekopu Mierzei Wiślanej takiego zagrożenia nie ma – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to jeden z głównych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Powstanie w miejscowości Nowy Świat i będzie liczyć ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Kanał umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek morskich.

RIRM

drukuj