„Solidarność” z PGG chce renegocjować zawieszenie wypłaty 14. pensji

Solidarność działająca w Polskiej Grupie Górniczej chce renegocjacji porozumienia zawieszającego na dwa lata wypłatę górnikom tzw. 14. pensji. Związek domaga się, by był to jeden z elementów umowy poprzedzającej przyłączenie do PGG Katowickiego Holdingu Węglowego.

W czwartek związkowcy z PGG i KHW otrzymali projekt porozumienia dotyczącego zasad planowanego na 1 kwietnia br. połączenia obu spółek. Zapisy projektu uznali za niekorzystne.

Wczoraj swoje stanowisko przedstawiła Solidarność z PGG, stawiając pięć warunków, jakie muszą być spełnione, aby planowane połączenie mogło być zaakceptowane przez stronę społeczną.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” w tym kontekście zwraca uwagę na źródło problemów w sporze.

– Politycy i zarządzający polskim górnictwem nie chcą rozumieć jednej sprawy: jeśli nie będzie promocji polskiego węgla poza Polską; jeśli nie będzie umiejętności sprzedawania polskiego węgla w Polsce i poza Polską; jeśli nie potrafimy wstrzymać importu po cenach dumpingowych, to po prostu jesteśmy państwem niesprawnym. I nic nam nie dadzą takie działania. Nie chcę być tu złym prorokiem, bo nie na tym rzecz polega – jest jakieś porozumienie, ludzie mają szansę, ale porozumień pamiętam już ze 30, i w dalszym ciągu jesteśmy w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy – komentuje Kazimierz Grajcarek.

W kwietniu ubiegłego roku, gdy trwały przygotowania do przekazania kopalń zagrożonej upadłością Kompanii Węglowej do PGG, związkowcy zgodzili się na zawieszenie wypłat 14. pensji w latach 2017-2018, należnej górnikom za lata 2016-2017. W przypadku dobrych wyników firmy „czternastka” za 2017 r. lub jej część mogłaby zostać wypłacona. Teraz związkowcy wystąpili o „przywrócenie zawieszonych elementów wynagrodzenia poprzez renegocjacje (…) porozumienia”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl